Trwa ładowanie...

Platforma Obywatelska ma kłopoty finansowe? Chodzi o Fundację Państwa Prawa

Media donoszą, że Grzegorz Schetyna blokuje Małgorzacie Kidawie-Błońskiej pieniądze na prezydencką kampanię wyborczą. Nieoficjalnie mówi się, że politycy PO obawiają się, czy PKW przyjmie ich sprawozdanie finansowe za 2019 r. Powodem kłopotów ma być Fundacja Państwa Prawa.

Share
Platforma Obywatelska ma kłopoty finansowe? Chodzi o Fundację Państwa PrawaŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d44xvb2

Chociaż Małgorzata Kidawa-Błońska jest oficjalną kandydatką Platformy Obywatelskiej na prezydenta, jej kampania nadal nie ruszyła. Grzegorz Schetyna ma jej blokować środki twierdząc, że pieniędzy nie ma, a partia ma długi - donosi "Wprost".

Powodem takiej decyzji miało być założenie Fundacji Państwo Prawa. Jak podaje tygodnik, fundacja miała dostać od PO ponad 3 mln zł. Organizację powołał Piotr Borys, prawa ręka Grzegorza Schetyny, a prominentni politycy Platformy mieli nie wiedzieć o jej założeniu.

- Jeśli PKW zakwestionuje nasze sprawozdanie finansowe za 2019 r., uznając, że pieniądze zostały wydane niezgodnie z przepisami ustawy o fundacjach, to może stracić wszystkie pieniądze - mówi tygodnikowi anonimowy polityk PO. Dodaje, że PKW kwestionowała sprawozdania za mniejsze przewinienia.

d44xvb2

Zobacz też: Andrzej Duda nie ma z kim przegrać? "Jest królem politycznej dżungli"

Platforma Obywatelska. Doszło do nieprawidłowości?

Jak dowiedział się tygodnik, PO środkami z fundacji płaciła za pomoc prawną. Potwierdza to Piotr Borys.

- W fundacji działała grupa prawników, tam tworzyły się koncepcje i linie, które później miały swoje odzwierciedlenie w sądach. Część koncepcyjna procesów posłów Platformy rodziła się w fundacji. Przygotowano kilkadziesiąt takich koncepcji - powiedział Borys.

Dyrektor zespołu kontroli finansowania partii politycznych w PKW Krzysztof Lorentz mówi, ze musi zapoznać się z umowami, aby stwierdzić, czy doszło do nieprawidłowości. Dodaje, że chodzi o to, jakie środki partia zapłaciła z funduszu eksperckiego za pomoc prawną.

d44xvb2

Sprawozdania za 2019 r. partie muszą złożyć do końca marca PKW będzie je badała do końca września tego roku.

Platforma Obywatelska: "To nieprawda"

Doniesieniom "Wprost" zaprzeczył w poniedziałek rano Sławomir Neumann z PO. W RMF FM stwierdził, że to "absolutna nieprawda" i nikt nie blokuje pieniędzy na kampanię Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

- Małgorzata Kidawa-Błońska ma sztab, nie ma jeszcze szefa sztabu, ta decyzja oczekuje, jest jeszcze opracowywana. Jest sztab, ludzie pracują, tutaj nie ma najmniejszego problemu. Preliminarz wydatków jest też przygotowywany i tu nie ma żadnej blokady. To są jakieś głosy, które mają prawdopodobnie trochę zamieszania wprowadzić w szeregi opozycji, ale są nieprawdziwe - powiedział Neumann.

Źródło: "Wprost"

d44xvb2

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d44xvb2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44xvb2
Więcej tematów