Trwa ładowanie...

Plany PiS na nadchodzące wybory. Dworczyk zdradził szczegóły

- To byłaby optymalna sytuacja, gdyby jedno środowisko uzyskało większość konstytucyjną - mówi minister Michał Dworczyk o planach PiS na nadchodzące wybory. Polityk wspomina również o zmianach w konstytucji.

Share
Plany PiS na nadchodzące wybory. Dworczyk zdradził szczegóły
Źródło: PAP, Fot: Tomasz Gzell
d3j9001

Jak wynika z sondażu dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF, PiS może liczyć na 41-procentowe poparcie, a cała opozycja łącznie z Wiosną - 38 proc. Michał Dworczyk na pytanie, czy to rozstrzyga jesienne wybory, stwierdził, że "siedmiopunktowa przewaga może być bardzo złudna i niebezpieczna" dla PiS. - Część naszych wyborców i działaczy może spocząć na laurach - przyznał członek Rady Ministrów w wywiadzie dla "DGP".

- Kampania jeszcze się nie zaczęła, ale patrząc na determinację opozycji, mogę spodziewać się, że będzie bardzo brutalna. Zostaną wykorzystane wszelkie możliwe siły i środki, by uderzyć w PiS i przejąć władzę - zaznacza Dworczyk.

d3j9001

Jaki jest cel PiS na najbliższe wybory? Polityk zdradził, że "partia chce osiągnąć poparcie, które pozwoli na samodzielne stworzenie rządu jesienią". Był również pytany o to, czy gra toczy się o większość konstytucyjną.

Zobacz także: Marek Sawicki szczerze o Beacie Mazurek

- Co do tego, że konstytucja po 20 latach wymaga zmian, zgodni są zapewne wszyscy. (...) Jako politycy mamy różne spojrzenia, w których miejscach konstytucja powinna zostać zmieniona. Niemniej to byłaby optymalna sytuacja, gdyby jedno środowisko uzyskało większość konstytucyjną. Ale może nawet, jeśli do tego nie dojdzie, to uda się zbudować ponadpartyjną kolację, by zmiany w konstytucji wprowadzić - mówił Michał Dworczyk w wywiadzie dla "DGP".

Rozwijając temat zmian w konstytucji, minister podkreślił, że "wielu prawników wskazuje na brak precyzyjnego podziału kompetencji w zakresie dotyczącym obronności i polityki zagranicznej między prezydentem a rządem". Czy to oznacza wzmocnienie roli premiera? Dworczyk nie stwierdził jednoznacznie, czy w Polsce powinien funkcjonować system kanclerski lub prezydencki, ale zaznaczył, że "ich niedookreślenie nie sprzyja sprawnemu rządzeniu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3j9001

Podziel się opinią

Share
d3j9001
d3j9001
Więcej tematów