Planował zabójstwo córki króla Holandii. Uciekł z aresztu domowego
Służby więzienne Hiszpanii potwierdziły we wtorek ucieczkę zatrzymanego w ub.r. i tymczasowo osadzonego Karima Bouyakhrichana, szefa holenderskiej grupy przestępczej Mocro Maffia. Pochodzący z Maroka mężczyzna w przeszłości planował porwanie i zabicie córki króla Holandii Katarzyny-Amalii.
24.04.2024 | aktual.: 24.04.2024 09:15
Według informacji hiszpańskiego wymiaru ścigania ucieczka Bouyakhrichana ma związek z decyzją sądu drugiej instancji w Maladze, który w lutym zezwolił na pozostawienie lidera grupy mafijnej w areszcie domowym.
Mafioso uciekł z aresztu domowego
Władze sądownicze prowincji Malaga podały we wtorek, że nie znają dokładnej daty ucieczki lidera Mocro Maffii, gdyż ten miał stawiać się w sądzie jedynie co 15 dni.
Sprecyzowały, że decyzja o zwolnieniu szefa grupy mafijnej zapadła 22 lutego, kiedy sędzia zobowiązał Karima Bouyakhrichana do zapłacenia kaucji w wysokości 50 tys. euro i oddania paszportu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Hiszpańskie media odnotowały, że szef mafii został wypuszczony z więzienia pomimo tego, że był ścigany przez Holandię europejskim listem gończym za liczne przestępstwa, a także poszukiwany przez Interpol. Mafioso miał planować m.in. zabójstwo holenderskiego premiera Marka Rutte.
Bouyakhrichan został zatrzymany w Hiszpanii podczas policyjnej obławy 10 stycznia br. Ujęto go w popularnym kurorcie Marbella na południu kraju, stawiając mu zarzuty dotyczące prania pieniędzy.
Hiszpańskie powiązania gangstera z Holandii
W trakcie śledztwa ustalono, że szef Mocro Maffi był powiązany z szeregiem hiszpańskich organizacji przestępczych, głównie gangów zajmujących się narkobiznesem.
We wniosku władz Holandii o ekstradycję bossa narkotykowego napisano, że kierowana przez niego grupa jest odpowiedzialna za szereg przestępstw związanych z obrotem narkotyków i zorganizowaną przestępczością, w tym za zabójstwa.
Inspektorzy Interpolu, na którego liście Bouyakhrichan jest jednym z najbardziej poszukiwanych przestępców, twierdzą, że mafioso jest współodpowiedzialny za krwawe porachunki gangów narkotykowych w Holandii, Belgii, Hiszpanii i Maroku, w których podczas minionej dekady zginęło kilkadziesiąt osób.