Plaga biedronek azjatyckich. Wygląd i występowanie. Jak zwalczyć biedronki azjatyckie?

Biedronki azjatyckie inaczej nazywane są arlekinami, to gatunek, który kilka lat temu pojawił się w Polsce. W okresie jesiennym poszukują schronienia. Obsiadają okna i próbują dostać się do domów. Ukąszenie przez biedronkę azjatycką jest bolesne i może wywołać reakcję alergiczną. Jak pozbyć się owadów?

Biedronka azjatycka rozprzestrzeniła się w szybkim tempie. Od kilku lat można spotkać ją w Polsce.
Biedronka azjatycka rozprzestrzeniła się w szybkim tempie. Od kilku lat można spotkać ją w Polsce.
Źródło zdjęć: © Pixabay

07.10.2022 11:26

Biedronki to inaczej chrząszcze z rodziny biedronkowatych. Szacuje się, że występuje około 4000 różnych owadów zaliczanych do tej rodziny. W Polsce pojawia się około 80 gatunków. Do najbardziej popularnych zaliczyć można biedronki siedmiokropki, biedronki pięciokropki oraz biedronki dwukropki. To pożyteczne owady, które pomagają zwalczyć mszyce i inne szkodniki żerujące na roślinach. Niestety zagraża im inny gatunek – biedronka azjatycka, która w ciągu ostatnich lat rozprzestrzeniła się w Polsce.

Biedronka azjatycka. Występowanie

Biedronki azjatyckie znane są również pod nazwami: arlekiny oraz biedronki ninja. Wyglądem różnią się one od gatunków rodzimych. Zostały sprowadzone ze środkowej i południowo-wschodniej Azji. Początkowo pojawiły się w Ameryce Północnej, a następnie przywędrowały do Europy. Hodowle biedronek azjatyckich miały służyć do zwalczania mszyc na terenach rolnych upraw, jednak wymknęły się spod kontroli. Od kilku lat arlekiny obecne są także w Polsce. To inwazyjny gatunek, który zagraża także innym gatunkom chrząszczy z rodziny biedronkowatych, zmniejszając ich populację.

Jak rozpoznać biedronkę azjatycką?

Arlekiny rozprzestrzeniły się w szybkim tempie, a ich występowanie obserwuje się niemal na całym globie. Wyglądem różnią się one od naszych rodzimych biedronek. Zazwyczaj są większe i posiadają więcej kropek na pancerzyku. Owady te przybierać mogą różne ubarwienie. Najczęściej spotkać można biedronki azjatyckie w kolorze żółtym i pomarańczowym. Niekiedy zdarzają się także czarne, które pokryte są czerwonymi kropkami. Cechą, która ułatwia odróżnienie biedronki azjatyckiej od innych gatunków jest to, że w okolicach głowy arlekinów zaobserwować można białe plamy. Na przedpleczu może posiadać także czarny znak w kształcie litery M.

Biedronka azjatycka. Ukąszenie

Biedronka azjatycka stanowi zagrożenie dla bioróżnorodności. Owad ten wypiera biedronki, które naturalnie występują w Polsce. Istotne jest także to, że arlekiny są również niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Ukąszenie biedronki azjatyckiej jest bolesne i może doprowadzić do przykrych konsekwencji.

Po ugryzieniu na skórze pojawia się swędzący bąbel. W niektórych, nielicznych przypadkach kontakt z owadem może doprowadzić do reakcji alergicznej. Jej objawami może być opuchlizna, świąd, a także obrzęk twarzy.

Plaga biedronek azjatyckich. Tysiące biedronek w Tatrzańskim Parku Narodowym

Plaga biedronek azjatyckich pojawiła się ostatnio się na ścianie zakopiańskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. W okresie jesiennym można zaobserwować wzmożone występowanie biedronek azjatyckich. Owady próbują dostać się też do domów i mieszkań poprzez szczeliny w oknach. Arlekiny chcą uchronić się przed mrozem i przezimować w ciepłym miejscu. Kiedy uda im się przedostać do środka potrafią w szybkim tempie powiększyć swoją liczbę.

Biedronka azjatycka. Zwalczanie

Aby pozbyć się biedronek azjatyckich z domu, które w okresie jesiennym szukają ciepłego schronienia, warto postawić na parapecie zioła o intensywnym zapachu. Mięta pieprzowa odstraszy arlekiny. Uszczelnienie okien również może pomóc. Oprócz tego można także zastosować olejki eteryczne, na przykład mentolowy, kamforowy bądź o zapachu cytrusów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)