23 września - pierwszy dzień jesieni. "Złota" pora roku zachwyci miłośników nieba
Pierwszy dzień jesieni wypada już dzisiaj! W tym roku początek złotej pory roku jest wyjątkowy, ponieważ tego samego dnia rozpoczyna się jesień kalendarzowa i astronomiczna. To wyjątkowy czas dla miłośników astronomii. Jakie zjawiska pojawią się na niebie jesienią? Warto czekać m.in. na zaćmienie Słońca.
Jesień to trzecia z kolei pora roku. Jej początek może być określany ze względu na różne czynniki: datę, pogodę, cykl życia roślin czy układ gwiazd i planet. Początek jesieni rozpoczyna okres, w którym spadają temperatury, dni robią się coraz krótsze, a wiele roślin przekwita lub przeciwnie - dopiero rozpoczyna swój cykl życia. Pierwszy dzień jesieni przypada już dzisiaj. W 2022 roku data ta jest wyjątkowa, ponieważ w tym samym dniu rozpoczyna się jesień kalendarzowa oraz ma miejsce równonoc jesienna.
23 września 2022. Początek jesieni a równonoc
Zjawisko równonocy jesiennej, a więc pierwszego dnia jesieni astronomicznej, pokrótce przedstawiła NASA. Narodowa Agencja Astronautyki wyjaśniła, że 23 września 2022 na półkuli północnej rozpoczyna się jesień, a na półkuli południowej - wiosna. W tym dniu do obu półkul naszego globu dociera taka sama ilość światła słonecznego.
W czasie równonocy Słońce znajduje się bezpośrednio nad równikiem, stopniowo zmieniając swoje położenie po tym dniu. Na półkuli północnej, na której położona jest m.in. Polska, wschodzi ono później i zachodzi wcześniej, przez co dni stają się coraz krótsze. Odwrotnie sytuacja wygląda na półkuli południowej - tam stopniowo dni stają się dłuższe.
Początek jesieni. Co czeka nas w trakcie trzeciej pory roku?
Kalendarzowa jesień potrwa do 22 grudnia, czyli początku zimy. Ostatni dzień jesieni astronomicznej wypadnie dzień wcześniej, 21 grudnia, wraz z początkiem astronomicznej zimy.
Do tego czasu w Polsce będzie można obserwować ciekawe zjawiska astronomiczne, w tym aż trzy pełnie Księżyca, które wypadną w nocy:
- z 8 na 9 października
- z 7 na 8 listopada
- z 6 na 7 grudnia.
Wzrok miłośników zjawisk astronomicznych przyciągnie także częściowe zaćmienie Słońca, które będzie można obserwować z terytorium Polski. 25 października od około 11:13 do około 13:32 w całym kraju będzie można podziwiać niezwykły spektakl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jesień będzie także doskonałą porą do obserwacji planet. We wrześniu w opozycji znajdzie się Jowisz, w listopadzie Uran, a w grudniu Mars. Trzecia pora roku zapewni również widowisko miłośnikom spadających gwiazd.
To zjawisko będzie można obserwować w październiku, podczas maksimum meteorów z roju Drakonidów oraz roju Orionidów, listopadzie - w trakcie maksimum meteorów z roju Leonidów oraz grudniu, kiedy będzie miało miejsce maksimum meteorów z roju Geminidów.