Trwa ładowanie...

Zaćmienie Słońca 2021 na waszych zdjęciach. Ten widok zapiera dech w piersiach

10 czerwca mieliśmy w Polsce częściowe zaćmienie Słońca. Pogoda ułatwiała obserwacje tego niezwykłego zjawiska, a zdjęciami podzielili się Państwo z nami za pośrednictwem platformy dziejesie.wp.pl i Facebooka.

Share
Zaćmienie Słońca w Polsce w 2021 roku widziane z Warszawy
Zaćmienie Słońca w Polsce w 2021 roku widziane z WarszawyŹródło: Materiały WP, Fot: Klaudia Zawistowska
dsb9myr

Do zaćmienia Słońca dochodzi wtedy, gdy Księżyc w swoim ruchu dookoła Ziemi znajdzie się na w wyjątkowym miejscu. To linia widzenia Słońce-Ziemia. Jest wtedy w nowiu, jednak z racji tego, że orbita nie ma idealnego kształtu i ma pewne nachylenie względem płaszczyzny orbity Ziemi dookoła Słońca, to zaćmienia nie zachodzą przy każdym nowiu.

Zaćmienie słońca w Polsce. Oto Wasze zdjęcia

Do takiego zjawiska doszło właśnie 10 czerwca. Było to zaćmienie obrączkowego, co oznacza, że cała tarcza Księżyca przesłoniła Słońce, przez co wokół ciemnej tarczy Księżyca widoczny był jasny pierścień.

Zaćmienie słońca Materiały WP
Zaćmienie SłońcaŹródło: Materiały WP, Fot: Klaudia Zawistowska

W Polsce widoczne było częściowe zaćmienie Słońca. W Warszawie rozpoczęło się ono o godzinie 11.55, maksymalną fazę osiągnęło o 12.54, a zakończyło się o 13.54. Maksymalnie faza zaćmienia potrwała 3 minuty i 51 sekund.

Zaćmienie słońca w Zielonej Górze dziejesie.wp.pl
Zaćmienie słońca w Zielonej GórzeŹródło: dziejesie.wp.pl, Fot: Tomasz Iwaniuk

Obrączkowe zaćmienie słońca 10 czerwca przeszło przez Kanadę, Grenlandię, biegun północny oraz wschodni kraniec Azji. To właśnie w tych częściach świata Księżyc w największym stopniu przysłonił Słońce.

dsb9myr

Nie trudno się dziwić, że przy okazji tak wyjątkowego zjawiska za aparat łapią zarówno profesjonalni fotografowie, jak i amatorzy. Kilka ujęć zaćmienia Słońca ze swojego balkonu w Warszawie przesłała nam nasza redakcyjna koleżanka. Wiele zdjęć przesłali nam również nasi czytelnicy z Zielonej Góry i Bydgoszczy. Wszystkie ujęcia są fantastyczne i moglibyśmy na nie patrzeć bez końca.

Zaćmienie słońca w Bydgoszczy dziejesie.wp.pl
Zaćmienie słońca w BydgoszczyŹródło: dziejesie.wp.pl, Fot: Natalia

Kiedy całkowite zaćmienie Słońca w Polsce?

W Polsce ostatnie zaćmienie całkowite było widoczne w 1954 roku (w okolicy Suwałk), a następne będzie można obserwować w 2075 roku. Z kolei na zaćmienie obrączkowe widoczne z naszego kraju trzeba będzie poczekać aż do 2135 roku.

Zaćmienie słońca Facebook
Zaćmienie słońcaŹródło: Facebook

Zaćmienie Słońca to rzadkie zjawisko na niebie. Obserwatorzy czekają na nie długimi latami, by zrobić jak najlepsze zdjęcia. Przypominamy, że by zobaczyć to zjawisko na niebie, potrzebujemy sposobu na osłabienie światła Słońca. Lepiej zostawić lornetkę i teleskop w domu, jeśli nie są wyposażone w odpowiednie filtry. W przeciwnym wypadku grozi nam nawet utrata wzroku.

dsb9myr

Zobacz też: Powrót Donalda Tuska. Joanna Scheuring-Wielgus ma teorię

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dsb9myr

Podziel się opinią

Share
dsb9myr
dsb9myr
Więcej tematów