Zaćmienie Słońca 2021. Wiemy, kiedy będzie widoczne w Polsce
W czwartek 10 czerwca będziemy świadkami wyjątkowego zjawiska. Tłumaczymy, o której i gdzie będziemy mogli oglądać zaćmienie Słońca 2021 oraz jakie przyrządy warto mieć przy sobie.
10.06.2021 07:48
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Do zaćmienia Słońca dochodzi wtedy, gdy Księżyc w swoim ruchu dookoła Ziemi znajdzie się na linii widzenia Słońce-Ziemia. Jest wtedy w nowiu, jednak z racji tego, że orbita nie ma idealnego kształtu i ma pewne nachylenie względem płaszczyzny orbity Ziemi dookoła Słońca, to zaćmienia nie zachodzą przy każdym nowiu.
Najbardziej widowiskowe są zaćmienia całkowite, gdy cała tarcza słoneczna zostaje zakryta: wówczas widzimy dookoła koronę słoneczną. 10 czerwca będziemy świadkami zaćmienia obrączkowego. Cała tarcza Księżyca przesłoni Słońce, przez co wokół ciemnej tarczy Księżyca będzie widocznie jasny pierścień.
Jak zaznacza PAP, 10 czerwca pas, w którym będzie można zobaczyć zaćmienie obrączkowe, przebiegnie przez Kanadę, Grenlandię, biegun północny i wschodni kraniec Azji. Dodano, że maksymalnie faza zaćmienia potrwa 3 minuty i 51 sekund.
Zaćmienie Słońca w Polsce. Kiedy nastąpi?
W Polsce doświadczymy zaćmienia częściowego. W Warszawie rozpocznie się o godzinie 11.55, maksymalną fazę osiągnie o 12.54, a zakończy się o 13.54.
W innych miejscowościach zmiany mogą różnić się o kilka lub kilkanaście minut. Największa faza będzie widoczna w północnej Polsce (np. w Gdańsku, czy Szczecinie), a najmniejsza będzie na południu (np. w Krakowie).
W Polsce ostatnie zaćmienie całkowite było widoczne w 1954 roku (w okolicy Suwałek), a następne będzie można obserwować w 2075 roku. Z kolei na zaćmienie obrączkowe widoczne z naszego kraju trzeba będzie poczekać aż do 2135 roku.
Zaćmienie Słońca. Jak oglądać niezwykłe zjawisko na niebie?
Należy dobrze się przygotować na oglądanie zaćmienia Słońca. By zobaczyć to zjawisko na niebie, potrzebujemy sposobu na osłabienie światła Słońca. Lepiej zostawić lornetkę i teleskop w domu, jeśli nie są wyposażone w odpowiednie filtry. Użycie takich przyrządów może grozić uszkodzeniem lub utratą wzroku.
Poniżej prezentujemy najlepsze sposoby obserwacji Słońca:
- rzutowanie obrazu Słońca z teleskopu na ekran (np. białą kartkę, tę metodę opisaliśmy w tym tekście)
- użycie specjalnych okularów do obserwacji zaćmień Słońca
- patrzenie przez zadymioną szybkę czy płytę CD (jednak i tak w tym przypadku jest zalecana dodatkowa ostrożność)
Można też wybrać się na specjalne pokazy organizowane w wielu polskich miastach. Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza przed swoją siedzibą przy Alejach Ujazdowskich 4 o godzinie 12. Z kolei Obserwatorium Astronomiczne UAM wraz z Uniwersyteckim Studiem Filmowym UAM organizuje transmisję przy użyciu teleskopu ZEISS.