Trwa ładowanie...
dx1za1f

PK: nie będzie ponownych ekshumacji tych ciał, które już ekshumowano

Nie będzie ponownych ekshumacji szczątków tych ofiar katastrofy smoleńskiej, które w latach 2011-2012 zbadano na polecenie Wojskowej Prokuratury Okręgowej -poinformowała rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
PK: nie będzie ponownych ekshumacji tych ciał, które już ekshumowano
(PAP)
dx1za1f

Pierwsze wątpliwości dotyczące tożsamości ofiar katastrofy smoleńskiej pojawiły się już w 2011 r. z powodu błędów stwierdzonych w dokumentacji przesłanej przez stronę rosyjską. Część rodzin zaczęła się wówczas domagać ekshumacji i ponownego przebadania zwłok ich bliskich - z takim wnioskami wystąpili do prowadzącej śledztwo prokuratury wojskowej m.in. bliscy Anny Walentynowicz i Zbigniewa Wassermanna oraz wdowa po wiceministrze kultury Magdalena Merta (Tomasz Merta został ekshumowany w listopadzie ubiegłego roku; w grudniu, po potwierdzeniu jego tożsamości, ponownie go pochowano).

W ubiegłym tygodniu Piotr Walentynowicz, wnuk legendarnej działaczki Solidarności Anny Walentynowicz, której ciało ekshumowano na polecenie prokuratury wojskowej, powiedział w TVP info, że nie wie, gdzie jest część szczątków babci. Jak powiedział, ze strony prokuratury rodzina Anny Walentynowicz uzyskała zapewnienie, że ewentualna ponowna ekshumacja Anny Walentynowicz odbędzie się jako ostatnia, jeśli wątpliwości rodziny nie wyjaśnią się w wyniku obecnie wykonywanych przez prokuraturę czynności.

Jak poinformowała Ewa Bialik, w latach 2011-2012 śledczy zdecydowali o przeprowadzeniu dziewięciu ekshumacji. Ponownie przebadano ciała tych osób, w przypadku których stwierdzono duże rozbieżności w przygotowanej przez Rosjan dokumentacji: m.in. Walentynowicz, Wassermanna, prezesa IPN Janusza Kurtyki i Przemysława Gosiewskiego. O rozmiarze tych rozbieżności świadczyły m.in. wypowiedzi rodzin ekshumowanych - Małgorzata Wassermann ujawniła wówczas, że w dokumentacji dotyczącej jej ojca opisano narządy, które wycięto mu 20 lat wcześniej.

dx1za1f

Podczas ekshumacji stwierdzono, że sześć ciał zostało złożonych nie w swoich grobach - tak było m.in. z Anną Walentynowicz oraz ostatnim prezydentem RP na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim. Biegli, którzy wówczas przeprowadzali badania, ocenili, że błędy są w 90 proc. rosyjskiej dokumentacji medycznej. Jak ujawnili prokuratorzy, nieprawidłowości polegały m.in. na braku opisów stanu po przebytych zabiegach medycznych; w przypadku kilkudziesięciu osób błędnie rozpoznano obrażenia, u części ich nie opisano, u innych opisano te, których nie było. Śledczy stwierdzili ponadto, że Rosjanie w kilkudziesięciu przypadkach zaniechali wykonania niektórych czynności sekcyjnych.

Kiedy na początku kwietnia ub.r. śledztwo smoleńskie od zlikwidowanej prokuratury wojskowej przejęła Prokuratura Krajowa, jej prokuratorzy uznali, że konieczne jest przeprowadzenie ekshumacji pozostałych 83 ofiar katastrofy (cztery osoby zostały skremowane). Decyzję tę uzasadniano zarówno błędami w rosyjskiej dokumentacji medycznej i brakiem dokumentacji fotograficznej, jak i tym, że Rosja nie zgodziła się na przesłuchanie rosyjskich biegłych, którzy na miejscu przeprowadzali badania.

Ekshumacje rozpoczęły się w połowie listopada 2016 r. Pierwszych ekshumowano Lecha i Marię Kaczyńskich. Do końca grudnia ub. roku ekshumowano w sumie 11 osób, choć planowano początkowo 10. Wynikało to z wykrycia jednej zamiany ciał - podsekretarza stanu w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego Mariusza Handzlika i prezesa PKOl Piotra Nurowskiego. Po dwóch miesiącach przerwy, w marcu 2017 r., ruszył kolejny etap ekshumacji. W marcu ekshumowano sześć, a w kwietniu cztery ciała. W maju - pięć. Kolejną osobę – 1 czerwca, a we wtorek - osobistego lekarza prezydenta Lecha Kaczyńskiego Wojciecha Lubińskiego.

W ubiegłym tygodniu Prokuratura Krajowa poinformowała, że jak dotąd stwierdzono dwie zamiany ciał i nieprawidłowości w dziewięciu trumnach. Szczątki dwóch innych ofiar katastrofy znaleziono m.in. w trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

dx1za1f

Zobacz także:

dx1za1f

Podziel się opinią

Share

dx1za1f

dx1za1f
Więcej tematów