Jest najnowszy sondaż. PiS nie jest już liderem
CBOS po raz drugi w tym miesiącu pytał Polaków o preferencje wyborcze. W pierwszym styczniowym sondażu Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska mogły liczyć na takie samo poparcie. W aktualnym sondażu PO wysunęło się na prowadzenie.
W drugiej połowie stycznia CBOS przeprowadził kolejny sondaż telefoniczny w tym miesiącu, pytając Polaków o ich aktualne preferencje wyborcze. Chcieli w ten sposób dowiedzieć się, jakie są aktualne sympatie partyjne Polaków i jakie byłyby ich wybory, gdyby wybory do Sejmu i Senatu miały miejsce w najbliższą niedzielę.
Spośród wszystkich ankietowanych, 79 proc. zadeklarowało chęć udziału w wyborach. Jest to nieznaczny spadek w porównaniu do pierwszej połowy stycznia, kiedy to zadeklarowało to 80 proc. ankietowanych, oraz do grudnia poprzedniego roku, kiedy to chęć udziału w wyborach wyraziło 81 proc. badanych.
KO wyprzedza PiS w najnowszym sondażu
Pod koniec stycznia na czele rankingu popularności partii politycznych znajduje się Koalicja Obywatelska. Partia cieszy się poparciem 29 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. Drugie miejsce zajmuje PiS, który może liczyć na głosy ok. jednej czwartej respondentów, chcących wziąć udział w wyborach, czyli 24 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
PiS wraca do najgorszych lat. "Porażka będzie widoczna"
W porównaniu do sondażu przeprowadzonego w pierwszej połowie stycznia, poparcie dla PiS obniżyło się o 5 punktów proc. Jeśli porównać to do wyników z grudnia, spadek ten wynosi 6 punktów proc. Z drugiej strony notowania Koalicji Obywatelskiej poprawiły się o 4 punkty proc. w porównaniu do grudnia i ten wynik utrzymał się na tym samym poziomie przez ostatnie tygodnie.
Na trzecim miejscu znajduje się partia Trzecia Droga, na którą chciałoby oddać swój głos 14 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. W porównaniu do pierwszej połowy stycznia ugrupowanie to zyskało 4 punkty proc., co oznacza, że przekroczyło swój grudniowy wynik.
Konfederacja WiN znalazła się na czwartym miejscu z poparciem 11 proc. z uczestników wyborów, co oznacza, że co dziewiąty z ankietowanych wybierających się na wybory poparłby to ugrupowanie. Jak napisano w komunikacie CBOS, notowania tego ugrupowania wykazują lekką tendencję wzrostową w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.
Ostatnie miejsce w rankingu, spośród ugrupowań mających swoich przedstawicieli w parlamencie, zajmuje Lewica. Ta partia ma 9 proc. sympatyków wśród zdeklarowanych wyborców. W porównaniu do pierwszej połowy stycznia notowania Lewicy poprawiły się o 2 punkty proc., co oznacza, że osiągnęły tym samym wynik, co w grudniu.
Co dwudziesty z zdeklarowanych uczestników głosowania, czyli 5 proc., oddałby swój głos na jakieś inne ugrupowanie niż te, które obecnie wchodzą w skład parlamentu. To oznacza wzrost o 1 punkt proc. w porównaniu do poprzedniego pomiaru.
Mniej wyborców niż w pierwszej połowie stycznia, bo co jedenasty z ankietowanych wybierających się na wybory, czyli 9 proc., nie potrafi powiedzieć, na którą z partii lub z ugrupowań by głosował. Jest to spadek o 3 punkty proc.
Badanie zostało przeprowadzone metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w dniach od 22 do 26 stycznia 2024 roku. Wzięło w nim udział 1000 dorosłych mieszkańców Polski.
Czytaj także: