PiS. Program wyborczy 2023. Oto lista "konkretów"
Kampania wyborcza trwa. Wraz z jej rozwojem wyborcom przedstawiane są kolejne punkty programów poszczególnych partii. Jakie obietnice znalazły się w programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości? Znana jest część postulatów. Całość ma zostać przedstawiona na konwencji programowej partii, która odbędzie się 9 września.
Do czwartku 7 września PiS przestawiło cztery punkty swojego programu wyborczego 2023. Każdy z nich nazywany jest "konkretem". Co wiadomo dotychczas?
Prawo i Sprawiedliwość. Program wyborczy. To ma zmienić się po wyborach
Pierwszy z czterech dotychczas poznanych "konkretów" został przedstawiony przez premiera Mateusza Morawieckiego w poniedziałek 4 września. Kolejne punkty programu wyborczego PiS były przedstawiane dzień po dniu przez minister zdrowia Katarzynę Sójkę, byłego ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zawiedziona? Jadwiga Emilewicz o decyzji prezesa PiS
Jakie obietnice wyborcze zawiera program Prawa i Sprawiedliwości? Czterema znanymi "konkretami" są:
- "Przyjazne Osiedle" - czyli program zakładający modernizację oraz rewitalizację osiedli i bloków z tzw. wielkiej płyty
- "Dobry posiłek" - czyli program, którego celem ma być poprawa jakości posiłków podawanych pacjentom szpitali
- "Lokalna półka" - czyli program zakładający nałożenie na markety obowiązku posiadania w ofercie minimum 2/3 owoców, warzyw, produktów mlecznych, produktów mięsnych oraz pieczywa pochodzących od lokalnych dostawców
- "Bon szkolny - Poznaj Polskę" - czyli program zakładający dofinansowanie dwudniowych wycieczek edukacyjnych dla każdej klasy i każdego ucznia w Polsce.
Kolejne punkty mają być zapowiadane dzień po dniu o 7 rano.
Wybory parlamentarne 2023. Kogo wybiorą Polacy? PiS zapowiedział referendum
W czasie jesiennych wyborów parlamentarnych wyborcy zdecydują, kto uzyska mandat poselski oraz senatorski. Do izby niższej, czyli Sejmu RP wybieranych będzie 460 posłów. W Senacie zasiądzie natomiast stu wybranych w czasie głosowania senatorów.
Zgodnie z decyzją rządu, 15 października wraz z wyborami odbędzie się ogólnokrajowe referendum. Osoby, które zdecydują się wziąć w nim udział, odpowiedzą na cztery pytania dotyczące likwidacji zapory na granicy z Białorusią, podniesienia wieku emerytalnego, "wyprzedaży majątku państwowego" oraz relokacji migrantów.