Trwa ładowanie...

PiS nie ugnie się przed Zełenskim i KE. "Zboże z Ukrainy może być problemem w kampanii"

Rząd PiS nie zamierza ustępować ani stronie ukraińskiej, ani tym bardziej Komisji Europejskiej w sprawie sporu o tranzyt zboża - wynika z informacji Wirtualnej Polski. Teraz władze pracują nad wspólnym stanowiskiem z pięcioma krajami UE i tylko w takim gronie chcą przystępować do dalszych negocjacji. W tym tygodniu, jak dowiaduje się WP, planowana jest rozmowa ministrów rolnictwa Polski i Ukrainy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Mateusz MorawieckiPrezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Mateusz MorawieckiŹródło: EAST_NEWS, fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER
d30tnf2
d30tnf2

Polska, Bułgaria, Węgry, Słowacja i Rumunia - to pięć krajów UE, które są dziś szczególnie poszkodowane w kontekście kryzysu zbożowego wywołanego przez agresję Rosji na Ukrainę. Wszystkie te państwa - na czele z Polską - mają odmienne interesy niż strona ukraińska.

Ukraina chce bowiem wywozić swoje zboże, co stanowi zagrożenie dla polskich rolników, którzy od ponad roku mają wielki problem z pozbyciem się zalegającego u nich ziarna ze wschodu. Dlatego - a według informacji WP jest to decyzja ostateczna - Polska nie zamierza, wbrew woli Komisji Europejskiej i władz Ukrainy, otworzyć 15 września granicy z Ukrainą na produkty zbożowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Łukaszenka straszy Polskę. Ekspert ujawnia cel dyktatora

Jak słyszymy, Polska chce najpierw osiągnąć w tej sprawie porozumienie i wspólne stanowisko z czterema innymi krajami, zanim zacznie raz jeszcze podejmować rozmowy z KE i Ukrainą. - Pięć głosów to więcej niż jeden. Wspólne stanowisko tylko nas umacnia. Kolektywnie mamy większą siłę - słyszymy w źródłach rządowych.

d30tnf2

Ta postawa polskich władz doprowadziła do słownych ataków pod naszym adresem ze strony najważniejszych przedstawicieli władz Ukrainy.

Stanowisko Kaczyńskiego: Pomagać, ale z głową

Skonfliktowany z prezydentem Zełenskim premier Denys Szmychal zestawił nasz kraj z Rosją i napisał na Twitterze: "Rosja zerwała zbożową inicjatywę, niszcząc infrastrukturę naszych portów czarnomorskich i po raz kolejny wywołując globalny kryzys żywnościowy. W tym krytycznym okresie Polska zamierza kontynuować blokadę eksportu zboża ukraińskiego do UE. Jest to nieprzyjazny i populistyczny krok, który będzie miał poważny wpływ na globalne bezpieczeństwo żywnościowe i gospodarkę Ukrainy".

Po tym wpisie oburzenia nie kryli przedstawiciele polskich władz. Zarówno politycy z rządu, jak i przedstawiciele PiS, uznali ten komunikat szefa ukraińskiego rządu jako niedopuszczalny, a wręcz skandaliczny.

d30tnf2

Polscy politycy podkreślają, iż nieprawdą jest stwierdzenie o tym, że Polska blokuje eksport ukraińskiego zboża do UE. Ukraińskie zboże - podkreślają rządzący - jest tranzytem transportowane przez polskie terytorium i trafia do odbiorców na zachodzie Europy.

O sprawie mówił już prezes PiS. Jarosław Kaczyński - podczas wystąpienia na Podlasiu - stwierdził w ostatni weekend, że owszem, pomaganie Ukrainie wciąż jest istotne, ale nie może być prowadzone wbrew interesowi państwa polskiego i polskich obywateli. - My pomagamy, chcemy pomagać, musimy pomagać, to jest w naszym interesie, ale to nie jest na zasadzie, że jeden daje, a drugi tylko bierze. Tak być nie może - mówił lider PiS.

Sprawa miała nawet zostać podjęta w rozmowach kierownictwa partii.

d30tnf2

To był jasny sygnał - mówią w PiS - że nie wolno się w pewnych obszarach cofać albo za wszelką cenę iść na ustępstwa. Takim obszarem jest rolnictwo. Niemniej politycy PiS wciąż deklarują, że chcą wspierać Ukrainę w tranzycie zboża. Szkopuł w tym, że deklarowana pomoc strony ukraińskiej nie zadowala.

Rząd PiS nieugięty wobec władz Ukrainy

- Blokowanie lądowych tras eksportu zboża z Ukrainy po 15 września, gdy wygasną obecne ograniczenia w UE, jest niedopuszczalne - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Dodał, że Kijów prowadzi rozmowy w poszukiwaniu rozwiązania, które "zadowoli wszystkich". Stwierdził, że Ukraina "wierzy w porozumienie z Komisją Europejską, ale przygotowuje się na wszelkie scenariusze".

d30tnf2

Takie stawianie sprawy nie podoba się rządzącym w Polsce. Przedstawiciele rządu PiS starają się jednak - wiemy, że to celowe działanie, by nie podgrzewać bezpośrednio sporu z Ukrainą - odnosić się w tej sprawie przede wszystkim do Komisji Europejskiej. - Nie możemy sobie pozwolić na naruszenie bezpieczeństwa rynku żywnościowego w Polsce. W związku z tym, jeżeli Komisja Europejska nie wyrazi zgody na przedłużenie tego zakazu [importu ukraińskiego zboża do Polski - przyp. red.], to my to zrobimy sami, powołując się na klauzulę bezpieczeństwa. Dlaczego? Ponieważ nie możemy zdestabilizować naszego rynku rolnego w tej sytuacji - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller w "Salonie politycznym Trójki".

Jak zaznaczył na antenie Polskiego Radia, zboże z Ukrainy "może przejechać przez nasz kraj, ale nie może być tu rozładowywane i sprzedawane".

Wcześniej w rozmowie z Wirtualną Polską rzecznik rządu zwracał uwagę, że "stwierdzenie o wpływie zakazu importu ukraińskiego zboża na globalne bezpieczeństwo żywnościowe nie jest prawdziwe". Müller stanowczo po raz pierwszy w rozmowie z nami zadeklarował, że "jeśli Komisja Europejska nie wydłuży zakazu wwozu zboża z Ukrainy, to Polska sama zamknie granicę".

d30tnf2

Jak słyszymy, nic się w tej sprawie nie zmieniło - stanowisko naszego kraju pozostaje w mocy. Nie zmieniły go również mocne słowa ze strony Wołodymyra Zełenskiego.

- Warto podkreślić, że zakaz importu nie oznacza braku możliwości tranzytu przez nasz kraj. Jeżeli Ukraina chce transportować zboże do innych krajów, to będzie miała taką możliwość. Ukraińskie zboże nie będzie mogło jednak pozostać na terenie Polski - zapewnia w rozmowie z WP Piotr Müller.

Problem w kampanii

Sprawa na pewno będzie "żyć" w kampanii wyborczej. Jak pisaliśmy, w PiS powiększa się grupa polityków, którzy wprost przyznają, że zbyt uległa wobec Ukrainy postawa osłabi wynik wyborczy (przede wszystkim na rzecz Konfederacji).

d30tnf2

O konflikt zbożowy i jego wpływ na kampanię chcieliśmy zapytać rzecznika PiS Rafała Bochenka - członka sztabu wyborczego partii - ale nie odpowiedział na naszą prośbę o rozmowę.

Nieoficjalnie wiemy, że sprawa z punktu widzenia PiS - oczywiście w kontekście kampanijnym - może być jeszcze poważniejsza niż temat Wołynia. Data graniczna - 15 września - przypada bowiem na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi w Polsce.

Polska będzie starała się drogami dyplomatycznymi załagodzić spór z Ukrainą w kontekście zboża. W tym tygodniu - jak się dowiadujemy - planowana jest rozmowa ministrów rolnictwa Polski i Ukrainy.

Michał Wróblewski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d30tnf2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d30tnf2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj