Trwa ładowanie...
d9x36e9

PiS deklasuje wszystkich. Najnowszy sondaż

Na nic zmiana warty w Nowoczesnej, dramatyczne boje posłów Platformy Obywatelskiej o ustawy sądownicze czy wniosek o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Prawo i Sprawiedliwość utrzymuje rekordowe poparcie i w najnowszym sondażu miażdży wręcz politycznych rywali.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czy objęcie przez prezesa PiS funkcji premiera może obniżyć poparcie dla jego partii?
Czy objęcie przez prezesa PiS funkcji premiera może obniżyć poparcie dla jego partii? (Agencja Gazeta, Fot: Przemek Wierzchowski)
d9x36e9

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, PiS wygrałoby je z bardzo dużą przewagę. Na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowałoby aż 47 proc. wyborców - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla se.pl i "Super Expressu". To oznacza, że ugrupowanie mogłoby sięgnąć po samodzielną władzę.

Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska z wynikiem 17 proc. Trzecie miejsce przypadło Ruchowi Kukiz'15. Na ugrupowanie Pawła Kukiza zagłosowałoby 10 proc. ankietowanych.

Zobacz też: Politycy ze zwierzętami. Wystarczyło jedno zdjęcie Tuska

Tuż za podium uplasowała się Nowoczesna, z nową już liderką Katarzyną Lubnauer. Chęć głosowanie na tę partię wyraziło 9 proc. pytanych o preferencje polityczne.

d9x36e9

Piąte miejsce zajęły Sojusz Lewicy Demokratycznej i Polskie Stronnictwo Ludowe (po 5 proc. wskazań). Wynik poza progiem wyborczym osiągnęły Partia Razem (4 proc.) oraz Wolność Janusza Korwin-Mikkego (3 proc.).

Co może zaszkodzić PiS?

Czy tak znacząca przewaga PiS może zaskakiwać? Zdaniem politologa prof. Antoniego Dudka nie, bo partia Jarosława Kaczyńskiego znajduje się w apogeum swoje popularności. Jego zdaniem to przede wszystkim efekt działań w polityce społecznej i dobrych wyników polskiej gospodarki.

d9x36e9

- Zaś opozycja swoją retoryką nie przemawia do Polaków i jest coraz mniej skuteczna, bo używa języka nieprzekonywującego dla centrum. A ono przesądza i daje kilkanaście procent albo opozycji albo rządzącym. Przy opozycji zostali już tylko ci najbardziej zdeterminowani zwolennicy - mówi Dudek w rozmowie z se.pl.

W jego opinii tak korzystne wyniki badań sondażowych sprawią, że PiS nie cofnie się w realizacji swoich planów ani o krok. Prof. Dudek zaznacza, że poparcie dla rządzącego obozu może spaść, kiedy w państwowej kasie zabraknie pieniędzy na kolejne wydatki socjalne. -

Chyba, że wybuchnie jakaś afera. Zobaczymy zresztą, jak Polacy zareagują na zmianę premiera, bo moim zdaniem to nastąpi i być może to zaszkodzi PiS - dodaje politolog, przypominając, że prezes PiS cieszy się mniejszą popularnością niż obecna szefowa rządu.

d9x36e9

Podziel się opinią

Share
d9x36e9
d9x36e9
Więcej tematów