Trwa ładowanie...

PiS chce uhonorować Krzysztofa Wyszkowskiego. Jest wniosek

Opozycyjny klub radnych PiS w Gdańsku złożył w Radzie Miasta wniosek o nadanie tytułu honorowego obywatela miasta Gdańska Krzysztofowi Wyszkowskiemu, współzałożycielowi Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i działaczowi "Solidarności". Choć wcześniej współpracował z Lechem Wałęsą, to po upadku komunizmu stał się jednym z jego największych krytyków.

PiS chce uhonorować Krzysztofa Wyszkowskiego. Jest wniosekŹródło: PAP, fot: Wiktor Dąbkowski
d30texj
d30texj

W uzasadnieniu wniosku o uhonorowanie 69-letniego Wyszkowskiego najwyższym wyróżnieniem w mieście radni PiS napisali, że jest on "jednym z najbardziej zasłużonych działaczy opozycji demokratycznej w Polsce i zalicza się do jej prekursorów".

Przypomniano, że Wyszkowski był aktywnym uczestnikiem historycznego strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r., organizując m.in. drukarnię do powielania biuletynu informacyjnego wśród strajkujących robotników.

Według radnych PiS, podejmowane przez Wyszkowskiego wraz z innymi członkami WZZ działania "utwierdzały mieszkańców Gdańska w przekonaniu, że nie muszą godzić się na komunistyczny dyktat, przywracały poczucie godności". "Swoją piękną, bohaterską kartą trwale wpisał się w dzieje naszego miasta. My gdańszczanie mamy wobec Niego ogromny dług wdzięczności" – głosi wniosek radnych PiS.

d30texj

Co zrobią radni PO?

W Radzie Miasta Gdańska zasiada 12 radnych PiS. Większość - 22 radnych – stanowią radni Platformy Obywatelskiej.

- Wniosek dopiero co wpłynął, radni muszą mieć czas, żeby się z nim zapoznać. Decyzję w tej sprawie podejmiemy na najbliższym posiedzeniu klubu 26 czerwca - mówi przewodniczący klubu PO Piotr Borawski.

Dodał, że osobiście z szacunkiem odnosi się do biografii Wyszkowskiego w latach 70. i 80. - Natomiast ostatnie lata jego działalności są dość kontrowersyjne politycznie. I zastanawia mnie, jak osoba, która w sposób tak bezpardonowy i bardzo krytyczny wypowiada się na temat władz Gdańska, od tych samych władz Gdańska będzie chciała odbierać najwyższe splendory - zaznaczył, nawiązując do krytycznych wypowiedzi Wyszkowskiego na temat samorządowców z PO. Wyszkowski wielokrotnie atakował też Lecha Wałęsę, zarzucając mu współpracę z komunistami.

- Przypomnę, że radni już w 2000 r. uhonorowali przedstawicieli "Solidarności" i sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych takim zbiorowym tytułem honorowego obywatela miasta Gdańska. I myślę, że pan Wyszkowski się też w ten zbiorowy tytuł wpisuje - ocenił szef klubu radnych PO.

Radni PiS chcą, aby nad wnioskiem w tej sprawie głosowano 31 sierpnia, w 37. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

Źródła: Radio Gdańsk, PAP

d30texj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30texj
Więcej tematów