Trwa ładowanie...

Piotr Müller zamiast Joanny Kopcińskiej. Kim jest nowy rzecznik rządu

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Müller nowym rzecznikiem rządu. 31-latek ze Słupska przejmie obowiązki Joanny Kopcińskiej, która w wyborach do Parlamentu Europejskiego 26 maja zdobyła mandat europosłanki z okręgu łódzkiego.

Share
Piotr Müller zamiast Joanny Kopcińskiej. Kim jest nowy rzecznik rządu Źródło: East News, fot: PIOTR MOLECKI
d46sbqv

Gratulacje Piotrowi Müllerwoi złożył szef komitetu wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości. Krzysztof Sobolewski napisał na Twitterze: "owocnej pracy dla Polski".

Sam Müller także kandydował do europarlamentu w okręgu nr 1 (woj. pomorskie) z list Prawa i Sprawiedliwości, z miejsca nr 4. 31-latek za Słupska zdobył 10 tys. głosów.

d46sbqv

W jednym z ostatnich wywiadów wiceminister podkreślał, że kampania wyborcza była dla niego "pracą organiczną".

– Odbyłem bardzo dużo spotkań, czasem było na nich 7 osób, ale dzięki nim zdobywałem kolejne głosy – mówił Piotr Müller.

Piotr Müller: dla studentów i dla słupszczan

W resorcie nauki wiceminister zdobywał głosy przychylne reformie szkolnictwa wyższego. Do zadań wiceministra należało zjednanie środowiska akademickiego wokół tzw. Konstytucji dla Nauki.

Zobacz także: Kwaśniewski zdradził, czy musiał napić się po wyborach do PE

Müller uczestniczył w majowych obradach oświatowego okrągłego stołu. Po zakończeniu rozmów przyznawał, że nie udało się rozstrzygnąć sprawy nauczycielskiego pensum.

d46sbqv

– Mamy propozycje dotyczące drobnych korekt programów i metod kształcenia nauczycieli. (…) Niedługo będzie wdrożony pakiet ustalony z "Solidarnością", który zakłada podwyżki dla nauczycieli już od września – mówił w jednym z ostatnich wywiadów wiceminister.

Piotr Müller był także wymieniany jako jeden z możliwych następców Anny Zalewskiej na stanowisku ministra edukacji narodowej.

Nowy rzecznik rządu najpierw był doradcą wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.

Pełnił tę funkcję w latach 2015-2017. W lutym 2017 dołączył do zespołu legislacyjnego, który przygotowywał projekt nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Dwa miesiące później stanął na czele Biura Ministra w resorcie. W styczniu 2018 r. został wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego.

d46sbqv

Jedenaście miesięcy później zaczął pełnić obowiązki posła na Sejm RP. Mandat objął po śmierci Jolanty Szczypińskiej i po tym jak z możliwości zasiadania w parlamencie zrezygnował Piotr Karczewski.

Piotr Müller. Prawnik i lokalny patriota

Piotr Müller jest prawnikiem, studia ukończył na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości był członkiem Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej, członkiem senatu Uniwersytetu Warszawskiego oraz przewodniczącym Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

"Wychowanie w zgodzie z wartościami konserwatywnymi zawdzięczam rodzicom" – pisze na swojej stronie Piotr Müller.
Ojciec Edward Müller był więźniem politycznym w okresie PRL, szefem NSZZ „Solidarność” na Pomorzu Środkowym oraz członkiem władz krajowych związku. W latach 1989–1993 poseł na Sejm.

– To dla mnie wzór dążenia do celu oraz woli walki – zaznacza Piotr Müller.

Wśród wielu informacji o sobie nowy rzecznik rządu zamieścił też krótką wzmiankę o historii swojego nazwiska. Pisownia z "ü" przetrwała prawie 250 lat, w tym zabory, dwudziestolecie międzywojenne i PRL.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d46sbqv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46sbqv
d46sbqv
Więcej tematów