Trwa ładowanie...

Pilota MIG-a pośmiertnie awansowany przez MON. "Państwo Polskie o tobie nie zapomni"

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zdecydował się awansować na stopień kapitana Krzysztofa Sobańskiego. Pilot samolotu MiG-29, który zmarł w ubiegły piątek został też odznaczony Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju.
Share
Szef MON Mariusz Błaszczak pośmiertnie awansował i odznaczył zmarłego pilota MIG-29 Krzysztofa Sobańskiego
Szef MON Mariusz Błaszczak pośmiertnie awansował i odznaczył zmarłego pilota MIG-29 Krzysztofa SobańskiegoŹródło: Twitter
dd6fn07

Mariusz Błaszczak podjął decyzję, że pilot Krzysztof Sobański został pośmiertnie awansowany na stopień kapitana oraz odznaczony Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju - informuje MON na swojej stronie internetowej. W sobotę odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego w katastrofie MIG-a pilota.

- Był człowiekiem młodym, ale doświadczonym pilotem. Latanie było jego powołaniem. Od najmłodszych lat pasjonował się lotnictwem. Szczycił się godnością oficerską i dyplomem najlepszej szkoły. Strzegł polskiego nieba. Był wierny do końca przysiędze wojskowej - tak o Sobańskim mówił minister obrony narodowej.

Błaszczak zapewnił, że ani on, ani państwo i Wojsko Polskie nigdy nie zapomną o pilocie. - Ta śmierć jest olbrzymią stratą dla WP. Chcę Pana pożegnać słowami Marszu Lotnika "A tych co pozostali, trwoga nie przenika, Radość skrzydła nam rozwija, Nie przeraża z śmigieł krzyż, Nigdy nie ścichnie w dali, Mocny głos silnika, Lecieć, a nie dać się mijać, Zawsze wzwyż" - zakończył.

dd6fn07

Do wypadku doszło w ub. piątek ok. godz. 2 we wsi Sakówko pod Pasłękiem. MIG-29 rozbił się na polach rolnych i po uderzeniu w ziemię zapalił. Pilot zdążył katapultować się z maszyny, ale nie przeżył. Na tę chwilę nie jest znana przyczyna katastrofy. Sprawą zajmuje się Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego i Wydział ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Samolot należał do 22. Bazy Lotnictwa Wojskowego w Malborku. Zmarły pilot miał wylatane ponad 800 godz. w powietrzu, z tego ponad 500 na MIG-u. Wielokrotnie brał też udział w ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych. W wyniku wypadku szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że wszystkie loty przy użyciu MIG-a zostały wstrzymane.

Źródło: mon.gov.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dd6fn07

Podziel się opinią

Share
dd6fn07
dd6fn07
Więcej tematów