Pierwsza elektrownia nuklearna w Polsce. Jest decyzja ws. wykonawcy
Potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii WECNuclear - poinformował premier Mateusz Morawiecki. To oznacza, że Amerykanie mają wybudować pierwszą w Polsce elektrownię atomową. Rzecznik rządu Piotr Mueller przekazał, że "o możliwych projektach rozmawiamy również z naszymi pozostałymi krajami partnerskimi".
28.10.2022 | aktual.: 28.10.2022 22:18
"Silny sojusz Polski ze Stanami Zjednoczonymi daje gwarancje powodzenia wspólnych inicjatyw. Po ostatnich owocnych rozmowach z wiceprezydent USA Kamalą Harris i sekretarz energii Jennifer Granholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii WECNuclear" - poinformował na Twitterze w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki.
Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił w rozmowie z PAP, że przyjęcie oferty amerykańskiej to bardzo ważny moment. - Energia atomowa będzie ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski – mówił. Potwierdził też za premierem, że w środę, 3 listopada, Rada Ministrów przyjmie stosowną uchwałę w tym zakresie.
Rzecznik pytany o rozmowy z innymi krajami powiedział: - Amerykanie wybudują pierwszą elektrownię atomową. O możliwych projektach rozmawiamy również z naszymi pozostałymi krajami partnerskimi.
"Fantastyczne wieści od Premiera Morawieckiego: w wyniku jego współpracy z wiceprezydent USA Kamalą Harris, Polska wybrała amerykański rząd oraz firmę Westinghouse na swojego partnera w energetyce jądrowej. Formalnie proces zakończy się w przyszłym tygodniu!" - skomentował na Twitterze piątkową informację ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
"Razem wzmocnimy nasze stosunki dwustronne i bezpieczeństwo energetyczne Polski dla przyszłych pokoleń!" - dodał ambasador.
Elektrownia atomowa w Polsce
Na początku września Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o złożeniu przez USA oficjalnej oferty dotyczącej budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Polski rząd miał w ciągu miesiąca podjąć decyzję w tej sprawie.
O tym, że wybór padnie na Amerykanów, informowała kilka dni temu Wirtualna Polska. Jak pisał Patryk Michalski, dziennikarz WP amerykański Westinghouse ma być odpowiedzialny za budowę elektrowni atomowej w miejscowości Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo. Na tym nie koniec, bo poza rządową inwestycją powstać ma druga elektrownia. Za biznesowy projekt w Pątnowie odpowiedzialne będzie konsorcjum złożone z koreańskiego koncernu KHNP, państwowej spółki PGE nadzorowanej przez Jacka Sasina i ZE PAK kontrolowanej przez Zygmunta Solorza-Żaka, właściciela Grupy Polsat.
Polska chce uruchomić pierwszy blok w 2033 roku
Ofertę ws. wybudowania reaktorów Polska dostała także z Francji i Korei Południowej.
Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW.
Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW. Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie także 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ