"Piątka dla zwierząt" podzieliła Zjednoczoną Prawicę. Jest oświadczenie Porozumienia
"Piątka dla zwierząt" podzieliła obóz Zjednoczonej Prawicy. Jest oświadczenie koalicjanta PiS. Członkowie Porozumienia tłumaczą, dlaczego nie poparli ustawy autorstwa prezesa Jarosława Kaczyńskiego.
Jak czytamy w oświadczeniu Porozumienia, formacja "zdecydowanie popiera działania zmierzające do poprawy losu zwierząt hodowlanych w Polsce".
"Niezależnie od szlachetnych intencji wnioskodawców w ustawie pojawiły się jednak przepisy zbyt daleko idące, sprzeczne z zasadą wolności gospodarczej oraz niezapewniające dostatecznej ochrony interesów polskich rolników i skarbu państwa" - podkreślają autorzy.
Wskazują na to, że "dlatego nie mogli poprzeć tej ustawy w zaproponowanym przez wnioskodawców brzmieniu". Jako nieakceptowalne wymieniają m.in. zastosowanie zbyt krótkiego vacatio legis. Według Porozumienia doprowadzi to do bankructwa setek polskich, rodzinnych firm z branży rolniczej.
Koniec Zjednoczonej Prawicy? Polityk Solidarnej Polski mówi o powrocie Donalda Tuska i "walcu ideologii LGBT"
"Jest to tym bardziej niedopuszczalne w dobie kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią COVID-19. W naszej ocenie ustawa nie chroni w sposób dostateczny również interesów skarbu państwa, gdyż naraża polskich podatników na konieczność ponoszenia ciężaru wypłat odszkodowań, czego należało uniknąć, wprowadzając dostatecznie długie vacatio legis. Szacunkowe wyliczenia pokazują, że polscy podatnicy ponieśliby koszty liczone w miliardach złotych" - tłumaczą politycy w oświadczeniu.
Jednocześnie "Porozumienie Jarosława Gowina wyraża gotowość do udziału w dalszych pracach nad zracjonalizowaniem przepisów ustawy".
"Piątka dla zwierząt" w Sejmie. Przed głosowaniem spotkanie z prezesem
Przypomnijmy: w czwartek w Sejmie była procedowana "Piątka dla Zwierząt" autorstwa PiS. O tym, że taki projekt ma się pojawić, Wirtualna Polska informowała jako pierwsza.
Podczas głosowania nad całością nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt 356 posłów było "za", przy 75 głosach "przeciw". Wstrzymało się 18 osób.
38 posłów z klubu parlamentarnego PiS było "przeciw" (m.in. Zbigniew Ziobro), 15 "wstrzymało się" od głosu (m.in. Jarosław Gowin, Jacek Żalek, Kamil Bortniczuk).
Wcześniej odbyło się spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z posłami i senatorami PiS.
Jak informowała Wirtualna Polska, padły bardzo mocne słowa na temat ugrupowań Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina. Jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji, Jarosław Kaczyński nazwał ich "ekskoalicjantami". – Ogon nie może merdać psem – rzucił prezes PiS.
PiS i koniec Zjednoczonej Prawicy? Politycy o kryzysie
To, jak zagłosowali koalicjanci ws. "Piątki dla zwierząt", podzieliło Zjednoczoną Prawicę. - Ten, kto nie ma życzliwego spojrzenia dla zwierząt, nie powinien być ministerem sprawiedliwości - stwierdził na antenie RMF FM Marek Suski i dodał, że "koalicjanci mogą się pakować".
- Ten projekt był dla PiS kluczowy, a nasi koalicjanci zachowali się w sposób co najmniej nieprzystający do zasad, które panowały dotychczas w Zjednoczonej Prawicy - ocenił z kolei rzecznik rząd Piotr Mueller w Polsat News. Dodał, że "każdy wariant jest możliwy": zarówno ten dotyczący rządu mniejszościowego, jak i przyspieszonych wyborów.
Pojawiają się również doniesienia, że z rządem może się pożegnać Zbigniew Ziobro. Jak informuje reporter WP Michał Wróblewski, m.in. w tej sprawie Morawiecki ma spotkać się w piątek z Jarosławem Kaczyńskim. Wieczorem prezes PiS planuje także rozmowy ze swoimi współpracownikami w Krakowie. Kluczowe decyzje zapadną po weekendzie.