Petersberg: osiągnięto porozumienie ws. rządu
Rozmowy w Petersbergu; od lewej: Zahir Mustapha, wnuk Zahir Szacha i Abdul Sattar Sirat (AFP)
Frakcje afgańskie dyskutujące w Petersbergu pod Bonn o przyszłości Afganistanu doszły we wtorek tuż po północy do porozumienia o kształcie przyszłego rządu. Sojusz Północny zaproponował Pasztuna i rojalistę Hamida Karzaja na premiera tymczasowego rządu afgańskiego - przekazał we wtorek przedstawiciel delegacji Sojuszu w Bonn.
04.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
W zamian Sojusz oczekuje, że jego kandydaci obsadzą stanowiska ministrów spraw wewnętrznych, obrony i spraw zagranicznych - powiedział agencji France-Presse przedstawiciel delegacji, który nie ujawnił swego nazwiska.
Według niego, Karzai to idealny kandydat na premiera: pochodzi z pasztuńskiej większości zamieszkującej Afganistan, walczył w wojnie z ZSRR, ma doświadczenie polityczne - pełnił funkcję wiceministra. Jest także wykształcony.
Sojusz Północny zaakceptował listę 29 kandydatów do rządu. Teraz mediatorzy z ONZ przedstawią ją delegatom pozostałych trzech frakcji i postarają się uzgodnić z nimi skład rządu.
Delegaci mają spotkać się we wtorek rano. Według zachodnich obserwatorów, na uzgodnienie pełnego składu rządu będą potrzebowali dwóch kolejnych dni.
Delegaci obecni w Petersbergu zgodzili się również na "jak najszybsze" rozmieszczenie w Kabulu sił międzynarodowych ONZ - ogłosił Ahmed Fawzi, rzecznik przedstawiciela ONZ ds. Afganistanu Lakhdara Brahimiego. Dodał, że gdy sesja negocjacyjna kończyła się trzy kwadranse po północy, wśród zmęczonych delegatów zapanowała "prawdziwa radość".
Powstanie tymczasowego rządu jest pierwszym krokiem na drodze do ustabilizowania sytuacji w kraju. Po sześciu miesiącach istnienia tego rządu zbierze się Loja Dżirga, tradycyjne zgromadzenie przedstawicieli wszystkich plemion Afganistanu, które wybierze rząd na następne 18 miesięcy. Ten rząd będzie miał za zadanie uchwalić konstytucję.
Uczestnicy rozmów w Petersbergu rozstrzygnęli również kwestię uczestnictwa króla Zahir Szacha w całym procesie stabilizacyjnym. Miałby on odegrać aktywną rolę podczas obrad Loja Dżirga. (mag)