Paweł Kukiz bez litości dla rezolucji PE ws. Polski: to bełkot!
Mam wrażenie, że ta rezolucja to też, przepraszam za słowo, ale "bełkot", ponieważ z
jednej strony konstytucja według rezolucji jest super i należy jej przestrzegać, a z drugiej strony ta sama rezolucja mówi, że należy zmienić konstytucję. Wzywa rząd polski do zrealizowania w pełni zaleceń komisji weneckiej, a ta rekomenduje zmianę konstytucji - powiedział Paweł Kukiz. Komentarze polityków, po przyjęciu przez Parlament Europejski rezolucji ws Polski, zbierał w Sejmie Mariusz Szymczuk.
- Władze państwowe uważają, że te decyzje, które Sejm podjął w grudniu ubiegłego roku, są ważne, są przypieczętowane decyzjami prezydenta Polski i rządu. Przyjmujemy z uwagą każdą informację ze strony naszych przyjaciół, instytucji międzynarodowych. Bardzo chętnie z nimi się zapoznajemy - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
Szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna ocenił, że "aktywność prezesa Kaczyńskiego pokazuje, że to jest prosta droga do opuszczenia Unii Europejskiej". - To jest ostrzeżenie dla rządu PiS. To bardzo wyraźny sygnał, który musi być w Polsce przyjęty" - podkreślił Schetyna.
- Źle się stało. Obawiam się, że część Polaków może to odebrać w ten sposób: Parlament Europejski naciska na Polskę i w związku z tym musimy się bronić. Ale fakty są takie, że treść tej rezolucji jest prawdziwa - mówił Ryszard Petru. Odniósł się też do słów posła Michała Wójcika z PiS, który zastanawiał się, czy lider Nowoczesnej pił szampana. - Nie piłem, ale może pan Wójcik pił. Nie wiem, o co chodzi. Przypomnę, że Nowoczesna nie ma posłów w PE - stwierdził Petru.
- To rezolucja bardziej polityczna niż merytoryczna. Był to ostatni moment na jej podjęcie, bo w Polsce rozpoczęliśmy dialog i porozumienie w kwestii rozwiązania sporu politycznego wokół TK - mówiła z kolei rzecznik klubu PiS Beata Mazurek.
Parlament Europejski oświadczył w rezolucji, że jest poważnie zaniepokojony, iż faktyczny paraliż Trybunału Konstytucyjnego w Polsce zagraża demokracji, prawom człowieka i praworządności.
Eurodeputowani wezwali polski rząd do "przestrzegania, opublikowania i pełnego oraz bezzwłocznego wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego" z 9 marca 2016 roku, który dotyczył zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o Trybunale, a także wezwali do wykonania orzeczeń TK z grudnia 2015 roku.
"Parlament Europejski wzywa polski rząd do zrealizowania w pełni zaleceń Komisji Weneckiej; podziela opinię Komisji Weneckiej, że polska Konstytucja oraz normy i standardy europejskie i międzynarodowe wymagają, aby orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego były przestrzegane" - oświadczył Parlament Europejski.
Rezolucję poparła zdecydowana większość, bo 513 europosłów.