Trwa ładowanie...

Patryk Jaki o powiązaniu budżetu UE z praworządnością. "Weto albo śmierć"

Europoseł PiS chce, aby Polska zawetowała budżet Unii Europejskiej i fundusz odbudowy, jeśli wypłata środków będzie uzależniona od przestrzegania praworządności. "Za każdym razem, kiedy pojawia się ten mechanizm - weto" - apeluje Patryk Jaki.

Budżet UE a praworządność. Patryk Jaki chce wetaBudżet UE a praworządność. Patryk Jaki chce wetaŹródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski
de5mk9r
de5mk9r

Jednym z tematów szczytu Rady Europejskiej w Brukseli jest podział środków w ramach funduszu odbudowy gospodarki po koronawirusie oraz budżet państw Unii Europejskiej na lata 2021-2017. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova chce, aby wypłata środków była uzależniona od przestrzegana praworządności. Sprzeciwia się temu m.in. Polska, która wcześniej miała problemy w tej sprawie. Wobec naszego kraju wciąż toczy się postępowanie z art. 7 traktatu UE.

Budżet UE a praworządność. Patryk Jaki chce weta

Głos w sprawie zabrał również Patryk Jaki, który dwudniowe zebranie nazwał "kluczowym dla przyszłości Polski". "Weto albo śmierć" przekonuje w długim wpisie w mediach społecznościowych. Europoseł PiS zaznacza, że powiązanie wypłaty funduszy z praworządnością "oznacza całkowitą zmianę ustrojową w Unii Europejskiej".

Polityk tłumaczy, że przyjęcie mechanizmu oznacza "obezwładnienie Polski we wszystkich obszarach będących egzemplifikacją jej suwerenności". "Nowa zmiana ustrojowa tzn. powiązanie wypłaty środków z praworządnością niszczy te zasady i ustala nowe bez zmiany traktatów" - kontynuuje. Według Jakiego Polska nie może zgodzić się na "związanie sznurkiem praworządności" za żadne pieniądze, bez względu na to, czy chodzi o "700 mld czy 70 bilionów". "Żadnych srebrników" - dodaje.

de5mk9r

Jaki chce weta ws. wieloletnich ram finansowych

Europoseł twierdzi, że jeśli Polska zgodzi się na taki mechanizm, to będzie można bez problemu odebrać przyznane nam pieniądze. Według polityka Polska powinna zawetować rozmowy w ramach wieloletnich ram finansowych, do czasu aż nie zostanie rozwiązana sprawa powiązania funduszy z praworządnością oraz raport PE z procedury z art.7 wobec naszego kraju.

Odrzucony wniosek ws. Mariusza Kamińskiego. Paweł Szefernaker: To był polityczny teatr opozycji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
de5mk9r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de5mk9r
Więcej tematów