Trwa ładowanie...

Patryk Jaki: niech PO zawiesi Roberta Kropiwnickiego w prawach członka partii

• PO chce, żeby sejmowa komisja etyki ukarała Jakiego

• Jaki oczekuje, że Platforma zawiesi Kropiwnickiego w prawach członka partii

• Kropiwnicki wytoczył Jakiemu proces o ochronę dóbr osobistych

Share
Patryk Jaki: niech PO zawiesi Roberta Kropiwnickiego w prawach członka partii
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński
d28syam

Wiceszef MS Patryk Jaki powiedział, iż oczekuje, że PO zawiesi posła Roberta Kropiwnickiego w prawach członka partii do czasu wyjaśnienia jego ewentualnej roli w sprawie tego, że w należącym do niego mieszkaniu, które wynajmował, działała agencja towarzyska.

Oczekiwanie wiceministra sprawiedliwości, to reakcja na przedstawioną wcześniej zapowiedź polityków PO, skierowania wniosku do sejmowej komisji etyki o ukaranie Jakiego.

d28syam

Według polityków PO, zachowanie Jakiego wobec sędzi, która prowadzi cywilny proces o ochronę dóbr osobistych, wytoczony mu przez Kropiwnickiego, było "skandaliczne", a jego wypowiedzi na sali sądowej miały charakter "groźby i szantażu adresowanego do przedstawiciela niezależnej władzy sądowniczej". - Z całą pewnością tego rodzaju zachowanie należy uznać za zachowanie, które nie licuje z godnością posła - mówił rzecznik PO Jan Grabiec.

W reakcji na zapowiedź Platformy, Jaki powiedział iż oczekuje, że Platforma zawiesi Kropiwnickiego w prawach członka partii do czasu wyjaśnienia jego ewentualnej roli w sprawie tego, że w należącym do niego mieszkaniu, które wynajmował, działała agencja towarzyska.

- Warto wyjść od sedna samego sporu. Kilka miesięcy temu podczas obrad Sejmu przedstawiłem informację o liście sąsiadów mieszkania wynajmowanego przez barona PO, którzy mówili, że w tym mieszkaniu jest agencja towarzyska. Wtedy na mnie i tych mieszkańców wylała się fala krytyki - PO żądała mojej dymisji. PO twierdziła, że nie ma tam żadnej agencji. Tymczasem 3 dni temu nastąpiły przełomowe ustalenia prokuratury. Kobiety zeznały, że w mieszkaniu posła PO świadczyły usługi seksualne - powiedział Jaki.

Jego zdaniem więc, Platforma i Kropiwnicki "mijali się z prawdą". - To kompromitująca informacja i domagam się zawieszenia posła PO do czasu wyjaśnienia jego roli w sprawie dotyczącej agencji towarzyskiej - powiedział wiceminister sprawiedliwości. Dodał, że od PO oczekuje "przeprosin dla mieszkańców Legnicy, którzy musieli miesiącami znosić sąsiedztwo agencji towarzyskiej".

d28syam

- Jeśli nie zawieszą Kropiwnickiego, sam zgłoszę wniosek do komisji etyki, aby zbadała rolę posła PO w wynajmowaniu mieszania na agencję towarzyską - oświadczył wiceszef MS.

Jaki oczekuje również, że Platforma przeprosi za postawę europosłanki Julii Pitery, która - jak przyznała w poniedziałek w radiu RMF FM - do dziś nie wykonała wyroków sądu sprzed 5 oraz 4 lat. Pierwszy z tych wyroków zapadł w 2011 roku - Pitera miała przeprosić za słowa o tym, iż CBA ją podsłuchiwało i opóźniało zatrzymanie byłego ministra sportu Tomasza Lipca. Europosłanka PO przyznała także, że nie wykonała wyroku z 2012 roku, który nakazał jej przeproszenie PiS za to, że stwierdziła, iż radny podejrzany o pedofilię "jest w PiS".

- Czy jak poseł PiS składa wnioski w sądzie to źle, ale jak poseł PO robi coś znacznie gorszego, to znaczy lekceważy wyroki sądów, to dobrze? - pytał Jaki.

Sekretarz generalny PO Stanisław Gawłowski powiedział, że nie widzi żadnej roli Kropiwnickiego w sprawie prowadzenia agencji towarzyskiej w jego mieszkaniu. - Mieszkanie było wynajęte za pośrednictwem agencji nieruchomości, a to, że osoba, która tam mieszkała, mówi że zapraszała jakiś panów z powodów różnych? Kropiwnicki mógł o tym nie wiedzieć, ponieważ się tym nie zajmował - zaznaczył Gawłowski.

d28syam

Żądanie Jakiego uznał za "skandal". - Wiceminister sprawiedliwości, który powinien być wzorem cnót, jedyne co robi, to ciska oskarżenia wobec innych osób - ocenił Gawłowski.

W piątek wiceminister sprawiedliwości poinformował, że złoży wniosek o postępowanie dyscyplinarne wobec sędzi, która prowadzi cywilny proces o ochronę dóbr osobistych, wytoczony mu przez posła PO Roberta Kropiwnickiego. Chodzi o słowa Jakiego, które padły pod koniec stycznia z mównicy sejmowej, że Kropiwnicki prowadzi w swoim mieszkaniu agencję towarzyską.

W niedzielę Jaki napisał na Twitterze, że nie będzie jednak wniosku o postępowanie dyscyplinarne. "Nie złożę wniosku o postępowanie dyscyplinarne. Siłą jest umiejętność przyznania do błędu. RP czeka na reformę sądów i może tu przeszkadzać moje 1 zdanie za dużo" - napisał wiceminister.

Podczas piątkowej rozprawy Jaki powołał się na publikację piątkowego "Super Expressu", w której przytoczono zeznania jednej z kobiet przesłuchanych przez legnickich śledczych. Przyznała ona, że w mieszkaniu Kropiwnickiego świadczyła usługi seksualne, ale na własny rachunek, nikt nie czerpał z tego korzyści. Jaki zwrócił uwagę sądowi, że wymaga to zbadania i złożył gazetę z publikacją jako wniosek dowodowy w sprawie.

d28syam

Jaki podnosił przed sądem, że chroni go immunitet, a jego słowa padły z sejmowej mównicy i chociażby z tego względu nie powinien ponosić żadnych konsekwencji. Sędzia, której ukarania chciał Jaki, odmówiła odrzucenia pozwu, uznając, że sprawa może być przedmiotem rozprawy w trybie cywilnym. Wiceminister ocenił, że postawa sędzi była stronnicza.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w niedzielę, że Jaki nie zrobił nic niedopuszczalnego. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ocenił, że sędzia, która zajmowała się sprawą Jakiego, "dopuściła się rażącego złamania prawa" oraz standardów obowiązujących w państwach demokratycznych, i bez zgody parlamentu chciała oceniać zasadność jego wypowiedzi.

PO i Nowoczesna w związku z tą sprawą, domagają się odwołania Jakiego z rządu.

d28syam

Podziel się opinią

Share
d28syam
d28syam
Więcej tematów