Trwa ładowanie...

Papież Franciszek się zdecyduje? Padła przybliżona data

Papież Franciszek przyjedzie z wizytą do Ukrainy? Szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Richard Gallagher powiedział, że jest to możliwe już w sierpniu.

Share
Papież Franciszek Papież Franciszek Źródło: Getty Images, fot: SOPA Images, Stefano Costantino
d3ls884

Być może już w sierpniu papież Franciszek pojedzie do Ukrainy - powiedział w piątek szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Richard Gallagher we włoskiej telewizji RAI.

Sekretarz do spraw stosunków z państwami wyjaśnił w rozmowie wyemitowanej w głównym wydaniu dziennika w pierwszym programie, że ewentualne przygotowania do podróży Franciszka na Ukrainę rozpoczną się po jego wizycie w Kanadzie, gdzie będzie od 24 do 30 lipca.

d3ls884

Ukraina gotowa

Jak napisał w czwartek na Telegramie minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, "papież Franciszek może przyjechać do Ukrainy każdego dnia, to byłby silny moment inspiracji i wsparcia, pozwoliłby mu lepiej zrozumieć przyczyny wojny".

"Bardzo czekamy na papieża i przypominamy, że zaproszenie pozostaje otwarte. Może przyjechać każdego dnia. Jesteśmy gotowi przygotować jego wizytę – byłaby ona dla nas, Ukraińców, bardzo ważna" – oświadczył Kułeba.

Zaznaczył jednak, że Franciszek nie powinien łączyć wizyt w Moskwie i Kijowie.

Wizyta papieża w sierpniu?

Jak zaznaczył brytyjski dostojnik, papież jest przekonany o tym, że jeśli będzie mógł odwiedzić Ukrainę, jego wizyta może mieć pozytywne rezultaty. Przypomniał także, że Franciszek chciałby pojechać i do Moskwy na rozmowy z władzami rosyjskimi.

d3ls884

Abp Gallagher podkreślił, że nie wyklucza sierpniowego terminu, zastrzegając zarazem, że zależy to również od tego, jak papież zniesie trudy podróży do Kanady.

Pytany o kontakty z Rosją, odparł, że są one instytucjonalne - poprzez nuncjusza w Moskwie i ambasadora Rosji przy Stolicy Apostolskiej. Jako możliwe miejsce spotkania papieża z patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem abp Gallagher wskazał Kazachstan, dokąd obaj mają udać się we wrześniu.

Gigantyczna eksplozja rosyjskiego czołgu T-80BV. Ukraińska artyleria w akcji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ls884
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3ls884
d3ls884
Więcej tematów