Trwa ładowanie...

Papież Franciszek krytykuje bezdzietnych? "Wiele par ma po dwa psy i koty"

- Niechęć do ojcostwa i macierzyństwa umniejsza nas, odbiera nam człowieczeństwo, a także destrukcyjnie wpływa na społeczeństwo - stwierdził Papież Franciszek podczas środowej audiencji ogólnej w Watykanie.

Share
Papież Franciszek mówił m.in., że macierzyństwo i ojcostwo to "pełnia życia człowieka" Papież Franciszek mówił m.in., że macierzyństwo i ojcostwo to "pełnia życia człowieka" Źródło: Pixabay
d2nteey

Papież Franciszek przemawiał podczas środowej audiencji w Watykanie, nawiązując do tematu ojcostwa św. Józefa. Mówił m.in. o "epoce sieroctwa" i o "egoizmie".

- Nie wystarczy wydać dziecko na świat, by móc powiedzieć, że jesteśmy jego rodzicami. Nikt nie rodzi się ojcem, ale się nim staje. I nie staje się nim jedynie dlatego, że wydaje dziecko na świat, lecz dlatego, że podejmuje za nie odpowiedzialną troskę. Za każdym razem, gdy ktoś bierze odpowiedzialność za życie drugiego, w pewnym sensie sprawuje względem niego ojcostwo - stwierdził.

- Myślę szczególnie o tych wszystkich, którzy otwierają się na przyjęcie życia poprzez drogę adopcji. Józef pokazuje nam, że ten rodzaj więzi nie jest czymś drugorzędnym, nie jest środkiem awaryjnym. To jedna z najdoskonalszych form miłości oraz ojcostwa i macierzyństwa - podkreśliła głowa Kościoła, jednocześnie wskazując na to, "ileż dzieci na świecie czeka na kogoś, kto się o nie zatroszczy".

Zobacz też: Polscy biskupi w Watykanie. "Dostaję szamotania pępka"

- Iluż małżonków pragnie być ojcami i matkami, ale nie może tego uczynić z powodów biologicznych, albo - chociaż mają już dzieci - chcą dzielić się miłością rodzinną z tymi, którzy zostali jej pozbawieni - kontynuował papież.

d2nteey

Macierzyństwo i ojcostwo to - zdaniem papieża - "pełnia życia człowieka".

Papież Franciszek o bezdzietnych parach. "Zwierzęta zastępują dzieci"

- Dzisiaj z tym powszechnym sieroctwem wiąże się egoizm. Mówiłem niedawno o zimie demograficznej, o tym, że ludzie nie chcą mieć dzieci, albo tylko jedno. Ale wiele par, choć nie chce mieć dzieci, ma jednak po dwa psy i koty. Te zwierzęta zastępują dzieci. Może się to wydawać zabawne, ale taka jest rzeczywistość. Niechęć do ojcostwa i macierzyństwa umniejsza nas, odbiera nam człowieczeństwo, a także destrukcyjnie wpływa na społeczeństwo - oznajmił.

- Ktoś starszy zażartował przy mnie: "kto będzie teraz płacił podatki na moją emeryturę?" Można potraktować to jako żart, ale w sumie to prawda (...). Mężczyźnie i kobiecie, którzy dobrowolnie nie rozwijają w sobie ojcostwa i macierzyństwa, brakuje czegoś podstawowego, czegoś bardzo ważnego. Proszę się nad tym zastanowić - apelował Papież Franciszek.

Źródło: Rp.pl, PAP

d2nteey

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2nteey
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nteey
d2nteey
Więcej tematów