Trwa ładowanie...

Padło pytanie o telefon od Mentzena. Konsternacja w programie na żywo

- Powinniśmy uzyskiwać poparcie od każdego, kto chce go nam udzielić - powiedział prezes NIK na antenie TVN24. Marian Banaś odniósł się w ten sposób na pytanie o organizację konferencji prasowej w towarzystwie Sławomira Mentzena.

Padło pytanie o telefon od Mentzena. Konsternacja w programie na żywoPadło pytanie o telefon od Mentzena. Konsternacja w programie na żywoŹródło: TVN24
d1hwwtf
d1hwwtf

Marian Banaś był gościem programu "Jeden na jeden" emitowanego na antenie TVN24. Prezes NIK odniósł się w programie do pytań o organizację konferencji prasowej ze Sławomirem Mentzenem z Konfederacji.

- Czy Mentzen zadzwonił do Banasia? - zapytała prowadząca program Agata Adamek. - Czy zadzwonił? Jesteśmy umówieni w sprawie poparcia dla NIK. Zdecydował się udzielić poparcia, że to organ konstytucyjny, w pełni niezależny. Szczegóły na konferencji - odparł po chwili zawahania prezes NIK.

- Pomoże opcja polityczna, która zadeklarowała, że pomoże w tym, aby NIK była w pełni niezależna - odpierał zarzuty Banaś. - Nie popieram żadnej partii politycznej. Korzystam z poparcia dla NIK - dodał.

d1hwwtf

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Premier Ukrainy uderzył w Polskę. Stanowcza reakcja posła

Syn prezesa Banasia - Jakub Banaś - wystartuje w wyborach parlamentarnych z list Konfederacji do sejmu. Jednocześnie pełni funkcję społecznego doradcy szefa NIK. Prezes organu konstytucyjnego nie widzi w tym jednak problemu. - Takie sytuacje mają miejsce również gdzie indziej, także w ministerstwach - stwierdził. - Wszystko odbywa się zgodnie z prawem - dodał.

"Willa plus" wraca. Co z kontrolą NIK?

- Ta kontrola jest już zakończona. Stwierdziliśmy dość dużo nieprawidłowości. W tej chwili trwa analiza pod kątem przygotowania zawiadomienia do prokuratury - zapewnił prezes NIK zapytany o kontrolę dotyczącą programu "willa plus".

- To zawiadomienie dotyczy ministerstwa edukacji - dodał Banaś. Jak przypomniała prowadząca, decyzje o finansowaniu podejmowana była samodzielnie przez ministra Przemysława Czarnka, który nie brał pod uwagę głosu specjalnie powołanej do tego celu komisji.

d1hwwtf

Rakieta w lesie pod Bydgoszczą

Prezes NIK został zapytany także o kontrolę dotyczącą rosyjskiej rakiety znalezionej w lesie pod Bydgoszczą. Banaś przyznał, że "mamy tutaj sytuację skandaliczną".

- Kontrolerzy, którzy prowadzili kontrole, zostali wezwani ws. dopuszczenia do certyfikatów państwowych przez ABW. Zostali zapytani o szczegóły kontroli. To niedopuszczalne i skandaliczne. Złożymy zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie - zdradził prezes NIK.

- Kilka dni później poinformowano nas, że kontrolerom odmówiono certyfikatu dostępu do informacji -  dodał.

- To rzecz skandaliczna - podkreślił. - Wniosek do prokuratury będzie dotyczył przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków - zapowiedział Banaś. Prezes NIK nie udzielił jednak żadnych informacji dotyczących wyników kontroli.

Marian Banaś przyznał również, że kontrolerzy NIK dalej nie są dopuszczani do spółek skarbu państwa. W tej sprawie również złożone zostało zawiadomienie do prokuratury.

d1hwwtf

Prezes TK przed NIK

Kolejnym z poruszonych tematów była kontrola NIK Trybunału Konstytucyjnego. W związku z tym wyjaśnienia musiała złożyć prezes TK Julia Przyłębska.

- Takie są obowiązki i prawa. Pani prezes stanęła na wysokości zadania i złożyła wyjaśnienia - przyznał Banaś. Szef NIK przyznał także, że w tej sprawie również został złożony wniosek do prokuratury. - Wniosek został zgłoszony w związku z zarzutami o niegospodarność - przyznał Banaś.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1hwwtf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hwwtf
Więcej tematów