Trwa ładowanie...
d4m0qgo

Ósmoklasiści mają problem. Nagła zmiana zasad. Uczniowie oburzeni

Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami, a uczniowie muszą się stresować zmianą zasad w przyznawaniu punktów. Okazuje się, że wielu z nich straci sporo punktów w rekrutacji. - Czujemy się oszukani - mówią wprost.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych już za kilka miesięcy
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych już za kilka miesięcy (East News)
d4m0qgo

Egzamin ósmoklasisty, rekrutacja do szkół ponadpodstawowych i liczenie punktów na świadectwie - to główne tematy tegorocznych ósmoklasistów. Teraz doszedł jeszcze jeden. Okazało się, że w tym roku znacząco zmieniają się zasady przyznawania punktów za konkursy, w których uczniowie brali udział.

Każdego roku bowiem kurator oświaty podaje listę konkursów, które są dodatkowo punktowane na świadectwie. Chodzi między innymi o zawody sportowe, przeglądy, rozgrywki, turnieje, mistrzostwa, konkursy wiedzy, przedmiotowe. Dzięki nim można było zdobyć dodatkowo nawet 18 punktów (na 200 możliwych do zdobycia).

Kuratorium na podanie takiej listy ma czas do końca lutego. W ubiegłych latach w wykazie nie było znaczących różnic, więc właściwie można było przewidzieć, ile punktów można zyskać i dzięki temu dostać się do wymarzonej szkoły.

d4m0qgo

Ósmoklasiści. Zmiany w rekrutacji

W związku z tworzeniem nowego wykazu punktowanych konkursów w roku szkolnym 2019/2020 Mazowiecki Kurator Oświaty zwrócił się z prośbą do dyrektorów szkół podstawowych o przesyłanie zgłoszeń konkursów adresowanych dla uczniów klas IV-VIII. Dołączył także spis zasad, które muszą one spełniać.

Konkursy, które znajdą się na liście muszą mieć zasięg przynajmniej powiatowy, a konkursy powiatowe i wojewódzkie muszą się składać z co najmniej dwóch, a ogólnopolskie i międzynarodowe z minimum trzech etapów. Dodatkowo wszystkie muszą być bezpłatne. I to jest zasadnicza zmiana w tej kwestii. Oznacza to, że wykaz znacznie się zmieni

- Uczniowie nie mają szans nadrobić straconych punktów, ponieważ duża część konkursów już się odbyła. Dodatkowo dotyczy to konkursów, do których dzieci podchodziły od czwartej klasy. Informację o zmianie dostaną natomiast tuż przed egzaminem ósmoklasisty - skarży się jedna z matek tegorocznego ósmoklasisty.

d4m0qgo

Problemy z konkursami

Problemy z listą punktowanych konkursów pojawiały się już wcześniej. Jak przypomina na swojej stronie Polsat News, opisała to w swoim piśmie do kurator Aurelii Michałowskiej dyrektor stołecznego biura edukacji Joanna Gospodarczyk.

Argumentowała, że "na rynku powstały wyspecjalizowane w organizowaniu konkursów firmy, które poprzez celowe zapisy w regulaminach umożliwiają uczniom otrzymanie w łatwy sposób dużej liczby punktów". Zwracała też uwagę na konkursy płatne.

W październiku na stronie kuratorium pojawiło się zatem pismo, mówiące o zmianach. Jednak ta informacja nie trafiła do uczniów, którzy często już w klasach niższych planują naukę do konkursów, by nie w ósmej skupić się na egzaminie ósmoklasisty.

Młodzież mówi wprost: "Czujemy się oszukani. Nikt nam nic nie powiedział". - W zeszłym roku pisałam Olimpiadę Mitologiczną. Poświęciłam na nią bardzo dużo czasu, ponieważ do opanowania był na prawdę duży materiał. Zostałam laureatką, ale teraz nie wiem, czy dostanę za to punkty, bo olimpiada była płatna - mówi WP jedna z ósmoklasistek.

d4m0qgo

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Sondaż. "Bardzo ciekawa druga tura"

d4m0qgo

Podziel się opinią

Share

d4m0qgo

d4m0qgo
Więcej tematów