Trwa ładowanie...

Orionidy. Noc spadających gwiazd w październiku zapewni prawdziwy, podniebny spektakl

W nocy z piątku 21 października na sobotę 22 października będzie miało miejsce jedno z najpiękniejszych zjawisk na nocnym niebie. W tym czasie sklepienie rozświetlą spadające meteoryty - Orionidy. Kiedy i gdzie oglądać to niezwykłe zjawisko? Rój jest powiązany z kometą Halleya.

Orionidy. Noc spadających gwiazd w październikuOrionidy. Noc spadających gwiazd w październikuŹródło: Pixabay
d3r27xz
d3r27xz

Na październikowe Orionidy czekają miłośnicy zjawisk astronomicznych z całego świata. Ze względu na intensywność maksimum, deszcz meteorytów zapewnia niemałe atrakcje. Spadające gwiazdy najbliższej nocy będą mogli podziwiać mieszkańcy obu ziemskich półkul.

Noc spadających gwiazd. To Orionidy

Październik jest miesiącem wyjątkowych zjawisk astronomicznych. Na początku miesiąca swoje maksimum osiągnął rój Drakonidów, miała miejsce wielka opozycja Jowisza, oraz spektakularna pełnia księżyca. W tym miesiącu nastąpi także maksimum Orionidów oraz częściowe zaćmienie Słońca. Atrakcje te będzie można podziwiać we wszystkich regionach Polski - jedynym zagrożeniem dla ich widoczności może być pogoda. Przelot roju meteorów nazywanych Orionidami jest związany z kometą Halleya, czyli pierwszą zidentyfikowaną kometą krótkookresową.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Orionidy zbliżają się do Ziemi

Orionidy. Czym są? Noc spadających gwiazd w październiku

Orionidy to rój kosmicznych odłamków, które mkną za kometą Halleya. Ich radiant znajduje się w konstelacji Oriona, od której czerpią swoją nazwę. Choć można je oglądać od początku października aż do listopada, to właśnie w nocy z 21 na 22 października przypada ich maksimum. W tym czasie nocne niebo w ciągu godziny rozświetli od 15 do 30 świetlnych punktów. Część z nich pozostawi za sobą długi "ogon", który będzie można podziwiać nawet przez kilka minut.

Orionidy. Kiedy spojrzeć w niebo? Jakie jest najlepsze miejsce do obserwacji?

Spadające gwiazdy będą najlepiej widoczne w drugiej części nocy. Jako że ich radiant znajduje się w konstelacji Oriona, meteory będą zdawały się spadać z południowo-wschodniej części sklepienia. Według informacji podanych przez NASA, rój Orionidów będzie widoczny zarówno na północnej, jak i południowej półkuli.

d3r27xz

Aby zapewnić sobie najlepsze warunki do obserwacji Orionidów, warto udać się do miejsca oddalonego od miejskich świateł, znajdującego się na wzniesieniu lub w oddali od zabudowań - tak, by objąć wzrokiem jak największą część nieba. Spadające meteory będzie można podziwiać aż do świtu.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3r27xz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r27xz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj