Trwa ładowanie...

Zaćmienie Słońca 2022. Kiedy w październiku spojrzeć w niebo?

25 października na niebie będzie miało miejsce niezwykłe zjawisko. Dojdzie do częściowego zaćmienia Słońca, które będzie doskonale widoczne w Polsce. Kiedy dokładnie, o której godzinie zacząć obserwację? O czym należy pamiętać? Następna okazja przytrafi się dopiero za 5 lat.

Zaćmienie Słońca w 2022 roku. W październiku warto spojrzeć w nieboZaćmienie Słońca w 2022 roku. W październiku warto spojrzeć w nieboŹródło: Pixabay
d1t2gwn
d1t2gwn

Zaćmienie Słońca to zjawisko, na które czeka wielu miłośników astronomii. Powstaje, gdy tarcza Księżyca znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią. Ze względu na nachylenie orbity naturalnego satelity ziemskiego globu, zjawisko to występuje cyklicznie - zaćmienie Słońca można podziwiać od dwóch do pięciu razy w ciągu roku. Nie każde z nich jest jednak widoczne w Polsce.

Zaćmienie Słońca 2022. Kiedy obserwować to zjawisko?

Częściowe zaćmienie Słońca w Polsce będzie miało miejsce we wtorek, 25 października. Niezwykły spektakl na niebie rozpocznie się około godziny 11:13 i potrwa aż do 13:32. Co ważne, w zależności od regionu Polski, tarcza słoneczna będzie przysłonięta w różnym stopniu. Najlepsze obserwacje będą mieli mieszkańcy północno-wschodnich regionów: Podlasia i województwa warmińsko-mazurskiego. Tam tarcza słoneczna będzie zasłonięta w 46 procentach. W pozostałych regionach maksymalna faza zaćmienia wyniesie około 40 procent.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

2 minuty nocy po 2 miesiącach dnia polarnego. Całkowite zaćmienie słońca nad Antarktydą

Zaćmienie Słońca w październiku 2022. O czym należy pamiętać?

Zaćmienie Słońca to zjawisko ciekawe, ale również niebezpieczne. Podczas jego obserwacji należy pamiętać, by nie spoglądać na gwiazdę bezpośrednio, bez zabezpieczenia oczu. Ostre światło może bowiem skutkować uszkodzeniem lub nawet całkowitą utratą wzroku.

d1t2gwn

Jak bezpiecznie oglądać zaćmienie Słońca?

Warto wyposażyć się w specjalne okulary, wykonane z folii mylarowej, które można zakupić w sklepie astronomicznym za kilka złotych. Doskonałą ochronę wzroku zapewni także szkło spawalnicze. Niektórzy sugerują, że zaćmienie Słońca można oglądać przez zdjęcie RTG lub okopcone szkło. Nie jest to jednak metoda polecana przez lekarzy i ekspertów w obserwacjach.

Zaćmienie Słońca 2022. Najlepsze warunki na wschodzie

Powodzenie obserwacji zjawiska determinuje pogoda. W przypadku pochmurnego nieba przysłonięta tarcza Gwiazdy Dziennej nie będzie widoczna. W 2022 roku niezwykłe zjawisko astronomiczne można będzie podziwiać w wielu miejscach na Ziemi.

Zaćmienie Słońca będzie widoczne między innymi w północnych regionach Afryki, zachodniej Azji czy w niektórych częściach półwyspu indyjskiego. W Europie nie zobaczą go jedynie mieszkańcy półwyspu Iberyjskiego. Październikowe zaćmienie Słońca w żadnym miejscu na Ziemi nie będzie miało postaci pełnej. Największa wartość przysłoniętej tarczy wyniesie około 82 procent i wystąpi tuż przed zmierzchem w okolicy miast Surgut i Niżniewartowsk, znajdujących się na Syberii.

d1t2gwn

Całkowite zaćmienie Słońca w Polsce. Kiedy będzie miało miejsce?

Chociaż w XXI wieku w Polsce dojdzie łącznie do 40 zaćmień Słońca, żadne z nich nie będzie zaćmieniem całkowitym. W południowych regionach spodziewane są jednak zaćmienia obrączkowe, podczas których Księżyc przysłoni Gwiazdę Dzienną. Jej widoczna, świetlista część przybierze kształt okręgu. Dojdzie do nich w 2075 i 2093 roku. Całkowite zaćmienie Słońca w Polsce będzie miało miejsce dopiero w 2135 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1t2gwn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t2gwn
Więcej tematów