Orionidy 2022. Kiedy oglądać październikowy deszcz meteorów?

Październik to miesiąc, w którym miłośników zjawisk astronomicznych czekają niemałe atrakcje. W tym okresie wystąpią bowiem aż dwie noce spadających gwiazd oraz częściowe zaćmienie słońca. Deszcz meteorów, znanych jako Orionidy będzie można oglądać już w tym tygodniu - ich maksimum nastąpi w nocy z 21 na 22 października.

Orionidy 2022. Noc spadających gwiazd już wkrótce
Orionidy 2022. Noc spadających gwiazd już wkrótce
Źródło zdjęć: © Pexels | Justinne Camacho

18.10.2022 12:34

W 2022 roku fani nocnego nieba nie mają powodów do narzekania. Po kilku pięknych pełniach księżyca, podróży sznurów Starlinków, wielkiej opozycji Jowisza oraz wielu nocach spadających gwiazd, październik nie zwalnia tempa. Na początku miesiąca miało miejsce maksimum roju Drakonidów, czyli meteorów związanych z kometą 21P/Giacobini-Zinner. To jednak nie koniec. Już pod koniec tygodnia będzie miał miejsce kolejny podniebny spektakl. Tym razem będzie on związany z pierwszą zidentyfikowaną kometą krótkookresową - kometą Halleya. To deszcz meteorów nazywany Orionidami.

Orionidy. Maksimum już w najbliższy weekend

Chociaż rój Orionidów jest widoczny na nocnym niebie niemal od początku miesiąca, to właśnie w noc z piątku na sobotę (21/22 października) przypada jego maksimum. Oznacza to, że w tym czasie ilość widocznych, świetlnych sznurów będzie największa. Według obserwatorów, tej nocy na niebie będzie można zaobserwować nawet 25-35 meteorów na godzinę. Niektóre z nich pozostawią za sobą długi "ogon" widoczny do kilku minut, inne, przelatujące nieco szybciej, będą widoczne jako "kule ognia", osiągające prędkość do 66 km/s.

Orionidy 2022. Kiedy spojrzeć w niebo?

Rój Orionidów jest widoczny w Polsce od 2 października do 7 listopada. W czasie maksimum zjawisko to będzie jednak najbardziej intensywne. Deszcz meteorów będzie najlepiej widoczny w drugiej połowie nocy, a więc po godzinie 24:00. Kosmiczny spektakl potrwa aż do świtu. Aby zapewnić sobie najkorzystniejsze obserwacje, podczas deszczu Orionidów warto skierować wzrok na południowo-wschodnią część nieba.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Orionidy w Polsce. Gdzie oglądać?

Jak podaje NASA, deszcz meteorów związanych z koleją Halleya będzie widoczny zarówno na półkuli północnej, jak i południowej. Aby zapewnić sobie jak najlepsze warunki do obserwacji, dobrze udać się w miejsce oddalone od sztucznych świateł - najlepiej na wzniesienie, do którego nie dociera miejskie oświetlenie. Po przybyciu na miejsce warto poświęcić chwilę, by przyzwyczaić wzrok do zaciemnienia. Radiant roju Orionidów znajduje się na pograniczu konstelacji Bliźniąt i Oriona - to miejsce, z którego meteory będą zdawały się spadać.

Ogromną rolę w obserwacji Orionidów odgrywa pogoda. Jak obecnie wskazują prognozy, noc spadających gwiazd w październiku 2022 może zostać zaburzona przez zachmurzenie. W większości regionów kraju wyniesie ono 50-60 procent, znacznie ograniczając widoczność.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)