Trwa ładowanie...

Wielka opozycja Jowisza. Następne takie zjawisko nastąpi w 2034 roku

Fani nocnego nieba w ciągu kolejnych kilku nocy będą mogli zaobserwować niezwykłe zjawisko - wielką opozycję Jowisza. Piąta planeta Układu Słonecznego wczorajszej nocy weszła w układ, który ostatni raz można było obserwować niemal 60 lat temu. Gazowy olbrzym jest widoczny gołym okiem.

Wielka Opozycja Jowisza 2022. Planeta w niezwykłym układzie wciąż jest widoczna!Wielka Opozycja Jowisza 2022. Planeta w niezwykłym układzie wciąż jest widoczna!Źródło: Pixabay
d16gc84
d16gc84

Wielką opozycją nazywana jest sytuacja, w której planeta Układu Słonecznego znajduje się szczególnie blisko Ziemi. Zjawisko to ma miejsce rzadko - średnio raz na kilka lub kilkanaście lat. Najbardziej widowiskowymi są opozycje Marsa, którego odległość geocentryczna od naszego Globu w trakcie wielkiej opozycji jest najmniejsza.

Wielka opozycja Jowisza 2022. Co oznacza?

Opozycję Jowisza można oglądać średnio co 13 miesięcy. Wielkie zbliżenie, nazywane wielką opozycją jest zjawiskiem wyjątkowym, które ma miejsce znacznie rzadziej - ostatni raz w 1963 roku. Podczas jego trwania, piąta planeta Układu Słonecznego znajduje się blisko Ziemi, w okolicach peryhelium swojej orbity.

W poniedziałkową noc Jowisz znalazł się w odległości około 591,30 milionów kilometrów od Ziemi. Odległość ta będzie zwiększać się z każdym dniem, jednak przez wiele nocy nie będzie to dostrzegalne ludzkim okiem. Dzięki temu obserwacja Jowisza będzie możliwa niemal przez cały kolejny miesiąc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niezwykłe zdjęcia Jowisza. Teleskop Jamesa Webba znów zachwyca

Wielka opozycja Jowisza. Co można zobaczyć na nocnym niebie?

Choć planeta będzie stanowić charakterystyczny, jasny punkt na nocnym niebie, do jej obserwacjo warto wykorzystać sprzęt optyczny. Już klasyczna lornetka pozwoli wyraźniej dostrzec szczegóły Jowisza, a przy korzystnych warunkach - również jego cztery naturalne satelity, nazywane księżycami Galileuszowymi. Europa, Ganimedes, Io i Kallisto znajdują się w niedalekiej odległości od planety.

d16gc84

Bardziej zaawansowane urządzenia do obserwacji ukażą szczegóły tarczy największej planety Układu Słonecznego, w tym kolorowe pasy chmur, czy Wielką Czerwoną Plamę, którą wyraźnie pokazały najnowsze zdjęcia Jowisza wykonane za pomocą teleskopu Webba.

W kolejnych dniach Jowisz będzie widoczny w innych układach, dlatego warto spoglądać w nocne niebo. Aby obserwacja była korzystna, dobrze udać się do miejsca oddalonego od miejskich świateł. Duży wpływ na widoczność wielkiej opozycji Jowisza będzie miała pogoda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d16gc84
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16gc84
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj