Opłata kogeneracyjna 2023. Polacy otrzymają wyższe rachunki za prąd?
Od 1 stycznia 2023 roku wzrosła jedna z opłat, naliczanych odbiorcom energii elektrycznej. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Klimatu, gospodarstwa domowe zapłacą wyższą opłatę kogeneracyjną. Ile wynosi podwyżka?
09.01.2023 13:13
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Początek roku jest okresem zmian oraz wchodzących w życie przepisów. Jeden z nich dotyczy rachunków za prąd, do których zostanie doliczona wyższa opłata kogeneracyjna. Należność wprowadzono przed czterema laty, w celu promocji ekologicznej energii. W 2023 stawka opłaty kogeneracyjnej wzrosła o 90 gr/MWh, w porównaniu do ubiegłego roku.
Opłata kogeneracyjna. Co to?
Opłata wprowadzona przez rząd, ma pomóc promować ekologiczną produkcję i zarządzanie energią elektryczną. "Opłatę kogeneracyjną przeznacza się wyłącznie na wypłatę premii kogeneracyjnej, premii gwarantowanej, premii gwarantowanej indywidualnej i premii kogeneracyjnej indywidualnej oraz na pokrycie kosztów działalności operatora rozliczeń związanych bezpośrednio z obsługą systemu wsparcia wytwarzania energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji" - wskazuje artykuł 60. Ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kogeneracja jest bowiem procesem, pozwalającym wytwarzać w elektrociepłowniach jednocześnie prąd i ciepło. Drobna należność, która ma wspierać tę technologię, jest doliczana do rachunku za energię - niezależnie od taryfy, z której korzysta odbiorca końcowy. Dzięki temu, każde gospodarstwo ma mieć czynny udział w rozwoju ekologicznego i efektywnego wytwarzania ciepła i prądu.
Opłata kogeneracyjna na 2023. Podwyżkę wyrówna opłata OZE?
W 2023 roku stawka opłaty kogeneracyjnej wzrosła o 90 groszy - do poziomu 4,96 zł/MWh. Z zapowiedzi Ministerstwa Klimatu wynika jednak, że podwyżka należności doliczanych do rachunku nie przełoży się na wyższe kwoty faktur za prąd. Zgodnie z decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, w 2023 roku spadła stawka opłaty OZE (odnawialnych źródeł energii) - z 90 gr/MWh do zera. Takie działanie w konsekwencji ma sprawić, że rachunki za prąd dla gospodarstw domowych nie wzrosną. Warto pamiętać, że zgodnie z rządowymi programami, dotyczącymi zamrożenia ceny prądu, odbiorcy w 2023 roku zapłacą za energię tyle samo, co w poprzednim roku, pod warunkiem że zmieszczą się w wyznaczonym limicie.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.