Jaki sprzęt zużywa najwięcej prądu? "Pożeracze" energii elektrycznej
Według założeń zapowiedzianej przez rząd Tarczy Solidarnościowej cena prądu w 2023 roku ma utrzymać się na stałym poziomie w przypadku zużycia energii wynoszącym mniej niż 2000 kWh. Jak wskazują nasi czytelnicy, przekroczenie limitu nie będzie trudne. Który z domowych sprzętów będzie temu winien? W czołówce pompy ciepła, płyty indukcyjne i grzejniki elektryczne.
23.09.2022 13:31
"Zamrożenie" ceny prądu w 2023 r. ma być jednym z rządowych sposobów walki z inflacją i rosnącymi cenami energii elektrycznej. Według szacunków, w przyszłym roku za 1 kWh trzeba będzie zapłacić nawet 180 procent więcej. Niski limit taniego prądu oraz widmo drożyzny sprawiły, że wielu Polaków poszukuje informacji o tym, jak zaoszczędzić prąd oraz które ze sprzętów zużywają go najwięcej.
Co zużywa najwięcej prądu? Te sprzęty ciężko będzie wykluczyć
W związku z obawami dotyczącymi ceny prądu, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przygotowało zestawienie średniego zużycia energii elektrycznej przez najpopularniejsze domowe sprzęty. Według PGNiG najwięcej prądu w domach i mieszkaniach zużywają:
- płyta indukcyjna - około 748,25 kWh/rok
- piekarnik elektryczny - około 496,4 kWh/rok
- lodówka - około 270 kWh/rok
- czajnik elektryczny - około 240 kWh/rok
- zmywarka - około 237 kWh/rok
- odkurzacz - około 156 kWh/rok
- pralka - około 143 kWh/rok
- laptop - około 138,7 kWh/rok.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zużycie prądu w domu. Niektóre sprzęty kilkukrotnie przewyższają rządowy limit
W notowaniu nie ujęto jednak największych "pożeraczy" energii elektrycznej, a więc pomp ciepła i grzejników elektrycznych. Według danych, średnie roczne zużycie energii w przypadku pompy ciepła wynosi około 3000-5500 kWh a przy ogrzewaniu za pomocą grzejników elektrycznych - od 1500 kWh do nawet kilku tysięcy kilowatogodzin w przypadku dużego domu wzniesionego w tradycyjnej technologii.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział że, osoby ogrzewające dom przy pomocy energii elektrycznej mogą liczyć na rządową pomoc - według informacji podanych przez Dziennik Gazetę Prawną, wysokość dodatku energetycznego ma wynieść 1000 złotych.
Cena gwarantowana do 2000 kWh
Ogłoszona w połowie września Tarcza Solidarnościowa ma pomóc Polakom w walce z prognozowanym, drastycznym wzrostem cen energii elektrycznej w przyszłym roku. Projekt zakłada zamrożenie ceny na poziomie z 2022 roku przy zużyciu poniżej 2000 kWh dla wszystkich gospodarstw z wyjątkiem:
- gospodarstw domowych zamieszkałych przez osoby z niepełnosprawnościami
- rodzin posiadających kartę dużej rodziny
- rolników.
Dla wskazanych grup stała, niższa cena prądu będzie obowiązywać do zużycia energii wynoszącego poniżej 2600 kWh.