Maksymalna cena prądu. Premier o szczegółach
Rząd wprowadzi od początku grudnia maksymalną cenę prądu dla odbiorców wrażliwych oraz mikro, małych i średnich firm. Projekt prezentuje szef rządu Mateusz Morawiecki z wicepremierem Jackiem Sasinem i ministrami: klimatu Anną Moskwą oraz rozwoju i technologii Waldemarem Budą.
11.10.2022 | aktual.: 11.10.2022 13:27
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
- Trwa wojna na Ukrainie, a my doświadczamy jej skutków w różnych sektorach życia - powiedział premier Morawiecki, rozpoczynając prezentację nowych rządowych rozwiązań. Dodał, że to "Putin wywołuje inflację".
Szef rządu PiS ocenił również, że polityka klimatyczna Unii Europejskiej stała się nieaktualna. Mateusz Morawiecki wykorzystał też okazję, aby ocenić, że gdyby rządziły partie opozycyjne, to mogłyby sobie nie poradzić z problemami gospodarczymi.
- Musimy przejść przez ten sztorm - mówił premier, podkreślając współpracę z wicepremierem Sasinem.
- Przedstawiamy mechanizm maksymalnej ceny energii elektrycznej dla podmiotów wrażliwych, w tym szpitali, żłobków, uczelni oraz małych i średnich firm nie wyższej niż 785 zł/ MWh - zapowiedział Morawiecki.
Maksymalna cena prądu. Potwierdzenie ministra
Dla wszystkich mikro, małych i średnich przedsiębiorców będzie jedna cena taryfowa - potwierdził już rano w programie "Tłit" Wirtualnej Polski Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.
- To jest rewolucyjne rozwiązanie. Ja byłem gorącym zwolennikiem nie rekompensat, czyli dopłacania do poszczególnych grup przedsiębiorców, tylko gwarantowanej ceny prądu dla wszystkich przedsiębiorców - powiedział.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Maksymalna cena prądu dla odbiorców wrażliwych oraz mikro, małych i średnich firm ma wynieść 785 zł za MWh, a w przypadku gospodarstwach domowych cena maksymalna powyżej limitów 2/2,6/3 MWh to 699 zł/MWh - podano wcześniej w Wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów.
"Projektowane rozwiązania w zakresie ochrony ww. grupy odbiorców zakładają, że niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym w roku 2023 w rozliczeniach z odbiorcami przewidziana jest stała cena za obrót energią elektryczną tzw. cena maksymalna na określonym poziomie 785 zł/MWh (lub 699 zł/MWh w przypadku odbiorców w gospodarstwach domowych)" - podano w wykazie prac.
Sejm pod koniec września Sejm uchwalił ustawę, przewidującą zamrożenie gospodarstwom domowym do pewnego pułapu zużycia cen energii elektrycznej w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Ustawa zakłada, że w przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie z tego roku do limitu zużycia: 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.