Trwa ładowanie...

Olga Tokarczuk w obronie sędziów: "Wiemy, w jakiej opresji żyjecie"

Olga Tokarczuk wspiera polskich sędziów. Noblistka zaapelowała o liczne uczestnictwa w demonstracjach w obronie niezależności sądownictwa.
Share
Olga Tokarczuk popiera sędziów i wzywa do demonstracji w obronie niezależności sądów
Olga Tokarczuk popiera sędziów i wzywa do demonstracji w obronie niezależności sądówŹródło: East News, Fot: Marcin Rutkiewicz
d2skekq

- Wiemy, w jak wielkiej opresji żyjecie - mówi Olga Tokarczuk na początku krótkiego nagranie, które zamieszczono w Internecie.

Film ma niespełna 40 sekund. Na swoim koncie na Twitterze zamieścił go Michał Wawrykiewicz, jeden z inicjatorów ruchu #WolneSądy.

Słowa noblistki to jednoznaczny deklaracja wsparcia dla sędziów.

- Polscy sędziowie, jesteśmy świadomi tego, jak jesteście zwalniani z pracy, jak jesteście przesuwani na inne stanowiska, jak bardzo cierpią na tym wasze rodziny i chcę wam powiedzieć tylko, że jesteśmy z wami - mówi pisarka.

d2skekq

Żeby pokazać wsparcie sędziom, Olga Tokarczuk zaprosiła na na demonstracje w obronie wolnych sądów i niezależności sędziów. Akcję zaplanowano niemal w całej Polsce na godz. 16:00.

Sobotnie wystąpienie noblistki jest kolejny po otrzymaniu prestiżowej nagrody i pokazuje, że Tokarczuk nie porzuciła swojej działalności w obronie demokracji w Polsce.

Zorganizowane na 1 grudnia protesty są reakcją na działania wobec olsztyńskiego sędziego, Pawła Juszczyszyna. Minister sprawiedliwości zdegradował go, bo sędzia Juszczyszyn podczas rozprawy powołał się na wyrok TSUE i zażądał ujawnienia list poparcia do KRS.

Sędziemu przedstawiono też zarzuty dyscyplinarne i odsunięto go od orzekania. Po tych decyzjach, mieszkańcy Olsztyna protestowali przed tamtejszym sądem.

d2skekq

W Warszawie sędziowskie stowarzyszenie Iustitia planuje protest pod resortem sprawiedliwości.

Prezes organizacji prof. Krystian Markiewicz nie ma wątpliwości, że "sędziowie są niszczeni przez układ zamknięty, który stworzono w ciągu ostatnich czterech lat".

- Jest niszczony przez Ministerstwo Sprawiedliwości, rzecznika dyscyplinarnego namaszczonego przez Zbigniewa Ziobrę i prezesa sądu powołanego przez niego – ocenił prof. Krystian Markiewicz. – Po ostatnich wyborach nastąpiła eskalacja represji wobec sędziów – dodał.

Sam sędzia Paweł Juszczyszyn zwrócił się do innych sędziów, by "nie dali się zastraszyć".

d2skekq

Źródło: GW

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Szarpanina w Sejmie. Opozycja chce reakcji Straży Marszałkowskiej

d2skekq

Podziel się opinią

Share
d2skekq
d2skekq
Więcej tematów