Trwa ładowanie...

Wszczęto postępowanie dyscyplinarne przeciwko sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi

Rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych wszczął postępowanie przeciwko Pawłowi Juszczyszynowi. Sędzia z Olsztyna wezwał Kancelarię Sejmu, by pokazała listy poparcia do nowej KRS. Po tym został odwołany z delegacji przez ministra sprawiedliwości.

Wszczęto postępowanie dyscyplinarne przeciwko sędziemu Pawłowi JuszczyszynowiŹródło: PAP, fot: Tomasz Waszczuk
d4jngnk

"Przedstawione obwinionemu Pawłowi J. zarzuty dyscyplinarne dotyczą uchybienia godności urzędu, w szczególności przez przekroczenie uprawnień przy wydaniu postanowienia nakazującego Kancelarii Sejmu przedstawienia określonych dokumentów" - poinformował rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych w komunikacie na stronie.

I zaznaczył, że sędzia miał w sposób nieuprawniony "przekazać przedstawicielom mediów oceny i twierdzenia związane z pełnionym urzędem sędziowskim, wbrew art. 89 § 1 Prawa o ustroju sądów powszechnych".

d4jngnk

Paweł Juszczyszyn podczas rozpatrywania apelacji wezwał dyrektora Kancelarii Sejmu do dostarczenia w ciągu tygodnia utajnionych list poparcia kandydatów do KRS. Po tym został przez Ministerstwo Sprawiedliwości odwołany z delegacji do Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Tomasz Grodzki brał łapówki? Minister z PiS komentuje

Resort stwierdził, że sędzia "w sposób nieuprawniony podważył status powołanego przez prezydenta sędziego". Sprawa, którą zajął się Juszczyszyn, była w pierwszej instancji rozpatrywana przez m.in. sędziego nominowanego przez nową Krajową Radę Sądownictwa.

Juszczyszyn uznał, że po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej trzeba zweryfikować, czy sędzia z I instancji spełniał wymogi niezależności i niezawisłości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4jngnk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jngnk
Więcej tematów