Trwa ładowanie...

Latał na miesięcznice. Zabierał pasażerów. Pokazali loty Morawieckiego

Z odtajnionego rejestru lotów HEAD wynika, że premier Mateusz Morawiecki 34 razy leciał rządowym samolotem do Krakowa i Katowic w czasie, gdy obchodzono miesięcznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich - ustalił portal tvn24.pl.

Odtajniono rejestr lotów najważniejszych osób w państwieOdtajniono rejestr lotów najważniejszych osób w państwieŹródło: East News, fot: Oleg Marusic/REPORTER
d2gug44
d2gug44

Autorzy materiału opublikowanego na portalu tvn24.pl przenalizowali loty Mateusza Morawieckiego z lat 2021-2023. Wynika z nich, że w 2021 oraz w 2022 r. premier przylatywał rządowym samolotem do Krakowa albo Katowic w każdą miesięcznicę pogrzebu pary prezydenckiej, czyli 18. dnia każdego miesiąca.

"Podobnie było w 2023 roku, ale z małą różnicą: Morawiecki nie poleciał na południe Polski w dniu miesięcznicy w czerwcu oraz w grudniu. W tym drugim przypadku nie był już premierem" - czytamy w tekście.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szturm turystów na Tatry. "To nie są goście, którzy przylecieli specjalnie na narty"

Ze słów znającego sytuację informatora wynika, że gdy zbiegało się to z lotami zagranicznymi, z reguły "był organizowany jakiś oficjalny punkt w okolicach Krakowa, by uzasadnić użycie samolotu rządowego". Ale większość lotów do Krakowa z Morawieckim na pokładzie w dzień miesięcznicy to były loty krajowe.

d2gug44

W takich przypadkach premier odwiedzał nowo wybudowaną szkołę, tereny, które ucierpiały po gwałtownych ulewach czy studentów.

Znane osoby na pokładzie. Po co polecieli z premierem? Nie wiadomo

W rejestrze lotów znalazła się również informacja o lotach z Danielem Obajtkiem czy Jackiem Kurskim na pokładzie. Pierwszy poleciał z premierem do Gdańska i z powrotem, drugi - do Krakowa. Autorzy materiału nie znaleźli jednak informacji o ich aktywnościach w tych dniach związanych z tymi miejscami.

- Krytykowanie polityków na najważniejszych stanowiskach za to, że dużo latają to populizm. Moim zdaniem powinni mieć prawo, nawet by wracać samolotem do domu co weekend. A same loty nie powinny być jawne ze względu na dobro państwa. Czasami politycy muszą mieć możliwość dyskretnego działania. Zabrakło nam jednak jaj, by to utajnić - powiedział anonimowo w rozmowie z portalem jeden z współpracowników Morawieckiego.

d2gug44

Loty o statusie HEAD dotyczą premiera, prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu.

W 2019 r. została uchwalona ustawa o lotach najważniejszych osób w państwie, regulująca, jakie loty mają status HEAD i kto może znajdować się na pokładzie rządowych samolotów wraz z najważniejszymi osobami w państwie. Ustawa doprecyzowała też, kto jest odpowiedzialny za prowadzenie Centralnego Rejestru Lotów.

Projekt tej ustawy powstał po ujawnieniu przez media informacji w sprawie lotów ówczesnego marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z PiS i jego rodziny.

d2gug44

W ustawie zapisano też m.in, że dane wrażliwe ze względu na interes lub bezpieczeństwo państwa, mogą być nieujawniane przez szefa KPRM w rejestrze lotów z jego inicjatywy lub na wniosek szefów kancelarii Sejmu lub Senatu.

Źródło: tvn24.pl, PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2gug44
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gug44
Więcej tematów