Odśnieżanie chodnika. Na kim spoczywa ten obowiązek? Przepisy wskazują jasno

Pierwsze w sezonie opady śniegu zwiastują powrót zimowych obowiązków, do których należy m.in. odśnieżanie chodnika przed posesją. Kto musi pamiętać o usunięciu białego puchu i odpowiednim przygotowaniu ciągu komunikacyjnego? Niewywiązanie się z obowiązku grozi wysokim mandatem.

Odśnieżanie chodnika a mandat. Kiedy należy usunąć z drogi śnieg?
Odśnieżanie chodnika a mandat. Kiedy należy usunąć z drogi śnieg?
Źródło zdjęć: © Pixabay

Przełom jesieni i zimy to czas, w którym w wielu regionach pojawiają się pierwsze, sezonowe opady śniegu. Biały puch, choć jest nierozłącznym elementem krajobrazu, nie może zalegać na chodnikach - obowiązek jego usunięcia spoczywa na właścicielach nieruchomości, gminach lub zarządcach dróg.

Odśnieżanie chodnika ustawa

Obowiązek odśnieżania chodnika reguluje m.in. ustawa o prawie budowlanym. Zgodnie z jej zapisami, jeżeli ciąg komunikacyjny znajduje się tuż przy granicy posesji, za jego oczyszczenie odpowiada właściciel lub zarządca nieruchomości. Sytuacja zmienia się w przypadku rozdzielenia chodnika i granicy posesji poprzez pas zieleni - wtedy odśnieżeniem powinna zająć się firma wynajęta przez gminę. Dodatkowo śniegu nie trzeba usuwać z przystanków komunikacyjnych i torowisk wydzielonych krawężnikiem lub oznakowaniem poziomym - także w przypadku, gdy znajdują się one bezpośrednio przy posesji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ostatnim organem, na którym spoczywa obowiązek odśnieżania drogi przeznaczonej dla ruchu pieszego, jest zarządca tejże drogi. Jeżeli na chodniku parkują samochody i w związku z tym od kierowców pobierana jest opłata, oczyszczenie ciągu komunikacyjnego spoczywa na jego zarządcy.

Mandat za nieodśnieżony chodnik

Właściciel posesji, który unika wykonania ciążącego na nim obowiązku, może zostać ukarany mandatem. Jego wysokość, w zależności od użytego przepisu może wynieść od 500 do nawet 1500 złotych. Dodatkowo, jeżeli przez zalegający na chodniku śnieg dojdzie do wypadku, w którym ucierpi przechodzień, właściciel działki graniczącej z drogą lub jej zarządca może zostać zobowiązany do wypłaty odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu. Jeżeli do wypadku dojdzie na chodnikach administrowanych przez gminę lub innych zarządców, osoba poszkodowana również może domagać się zadośćuczynienia - w tym przypadku od właściwych instytucji.

Nie tylko chodniki. Obowiązek odśnieżania dachów

Prawo budowlane reguluje zarówno kwestię odśnieżania chodników, jak i usuwania śniegu zalegającego na dachach obiektów. Zgodnie z jego zapisami, właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek zapewnić jego bezpieczne użytkowanie w razie wystąpienia czynników zewnętrznych, do których należą m.in. opady śniegu. Nie oznacza to jednak, że odśnieżanie dachu powinno być wykonywane osobiście przez właściciela lub zarządcę budynku - pracę tę mogą wykonywać wyłącznie osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, w tym badania lekarskie dopuszczające do pracy na wysokościach oraz szkolenia BHP.

Warto pamiętać, że zaniedbanie obowiązku usunięcia śniegu zalegającego na dachu budynku (także tego jednorodzinnego) jest obarczone karą grzywny, a nawet ograniczenia wolności. Dodatkowo — podobnie, jak w przypadku nieodśnieżonego chodnika — osoby, które doznały uszczerbku na zdrowiu spowodowanego spadającymi z dachu soplami lub śniegiem, mogą domagać się odszkodowania na drodze postępowania cywilnego.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)