Nie tylko religia. Ze świadectwa ma spaść kolejna ocena
Większość Polaków nie popiera propozycji minister edukacji, Barbary Nowackiej, dotyczącej likwidacji ocen z zachowania. Wyniki sondażu pokazują, że 60 proc. respondentów negatywnie ocenia ten pomysł. Tylko co trzeci ankietowany popiera tę propozycję.
Szczegółowe wyniki sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET pokazują, że 23,6 proc. badanych raczej nie zgadza się z pomysłem usunięcia ocen z zachowania ze świadectw szkolnych, natomiast 36,8 proc. zdecydowanie sprzeciwia się tej propozycji. Z drugiej strony, 30,6 proc. respondentów uważa, że byłoby to dobre rozwiązanie, a 9,1 proc. nie ma na ten temat wyrobionego zdania.
Szczegółowa analiza wyników
Analiza wyników sondażu w kontekście preferencji politycznych ankietowanych pokazuje, że najwięcej przeciwników zniesienia ocen z zachowania jest wśród wyborców partii Prawo i Sprawiedliwość oraz Konfederacji - aż 73 proc. z nich nie popiera pomysłu minister Nowackiej. Tylko 20 proc. badanych z tej grupy jest za wprowadzeniem zmiany.
Również wśród zwolenników koalicji rządzącej, czyli Platformy Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy, więcej jest przeciwników likwidacji ocen z zachowania. Z propozycją nie zgadza się 50 proc. tej grupy respondentów, a popiera ją 39 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Na ten ruch czekają młodzi. Padły konkrety ws. programu mieszkaniowego
Wyniki sondażu pokazują również różnice w ocenie pomysłu w zależności od płci ankietowanych. Zniesienia ocen z zachowania nie chce 68 proc. kobiet i 55 proc. mężczyzn. Za ich likwidacją opowiada się 25 proc. kobiet i 35 proc. mężczyzn.
Sondaż IBRiS dla Radia ZET przeprowadzono metodą CATI w dniach 21-22 czerwca 2024 roku na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 1067 osób.
Źródło: PAP