ŚwiatOBWE: wybory w Polsce przeprowadzono prawidłowo

OBWE: wybory w Polsce przeprowadzono prawidłowo

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, która na zaproszenie polskiego MSZ
wysłała obserwatorów na wybory parlamentarne w Polsce 21
października 2007 r., opublikowała ostateczny
raport, w którym zawarta jest generalnie pozytywna ocena procesu
wyborczego w naszym kraju, z kilkoma zastrzeżeniami.

OBWE pisze w raporcie o "demokratycznym i pluralistycznym procesie wyborczym, którego podstawą jest wysoki poziom zaufania opinii publicznej do uczciwości i bezstronności administracji wyborczej".

Także proces rejestracji kandydatów i list partyjnych uzyskał wysoką ocenę OBWE. W raporcie podkreślono, że "wyborcom zaoferowano szeroki i rzetelny wybór".

Generalnie pozytywnie OBWE oceniła też w kontekście wyborów rolę mediów. "Różnorodny krajobraz medialny umożliwił wyborcom dokonywanie świadomego wyboru" - napisano w raporcie.

OBWE wskazuje też, że debaty głównych kandydatów w mediach "odegrały znaczącą rolę w informowaniu wyborców".

W raporcie odnotowano, że podczas kampanii wyborczej pojawiły się publiczne wyrazy zaniepokojenia czymś, co postrzegano jako "dysproporcje ilościowe" w relacjach telewizji publicznej; w opinii OBWE zaniepokojenie to "potęgował jeszcze brak skutecznych mechanizmów nadzoru".

Wskazano też, powołując się na monitoring polskich mediów przez dwa ostatnie tygodnie kampanii wyborczej, na "brak jakościowej równowagi w relacjach telewizji publicznej" poświęconych trzem głównym kandydatom.

OBWE uznała, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie była w stanie właściwie wypełniać swej konstytucyjnej funkcji "z powodu ułomności w swej strukturze i nieporozumień wynikających z jej stronniczego składu (ang. partisan composition)".

W przekonaniu OBWE wskazuje to na potrzebę reform, mających zapewnić "właściwy niezależny nadzór nad działalnością mediów publicznych".

W raporcie OBWE podkreślono, że Państwowa Komisja Wyborcza cieszy się powszechnym zaufaniem i szacunkiem.

Odnotowano "pewne techniczne i administracyjne niedostatki", takie jak niedostateczna liczba kart do głosowania w niektórych lokalach wyborczych i "administrowanie głosowaniem za granicą". OBWE wskazała więc na potrzebę usunięcia tych niedostatków, "aby utrzymać tradycyjnie wysoki poziom zaufania do wyborów".

Obserwatorzy OBWE dostrzegli pewną "beztroskę", jeśli chodzi o tajność głosowania. Wskazali na głosowanie całymi rodzinami, czy grupami, a także na przypadki dokonywania wyboru na oczach innych.

OBWE podkreśliła w swym raporcie, że jej obserwatorzy mieli dostęp "do wszystkich szczebli administracji wyborczej, łącznie z głosowaniem i liczeniem głosów".

Źródło artykułu:PAP
polacyeuropawybory

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)