Trwa ładowanie...

Oburzenie po spocie PiS. "Rasizm i cynizm"

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało nową kampanię w mediach społecznościowych. Za pomocą spotu, w którym głównym bohaterem jest premier Donald Tusk, a jako przebitki pojawiają się zdjęcia przypadkowych osób, opozycja atakuje rząd Donalda Tuska za jego politykę migracyjną. Publikacja wywołała oburzenie.

Spot PiS, w którym nagrania Donalda premiera Donalda Tuska zostały zmontowane z fotografiami i filmami dokumentującymi migrantów na polskich ulicach, miały być dosadną krytyką polityki migracyjnej obecnego rząduSpot PiS, w którym nagrania Donalda premiera Donalda Tuska zostały zmontowane z fotografiami i filmami dokumentującymi migrantów na polskich ulicach, miały być dosadną krytyką polityki migracyjnej obecnego rząduŹródło: East News
d3b4a8b
d3b4a8b

Do tej kompilacji, propagowanej przez Prawo i Sprawiedliwość w sieci, użyte zostały różne nagrania. Część z nich przedstawia premiera Donalda Tuska, który wypowiada zapraszające słowa. Chodźcie, chodźcie, zobaczcie - zachęca.

Na innych zmontowanych fragmentach premier mówi o polityce emigracyjnej rządu i zasadach ustalonych przez Unię Europejską. Te zdjęcia twórcy klipu zestawili z fotografiami i nagraniami, które nie pozostawiają wątpliwości. To migranci w Polsce. Świadczy o tym kolor ich skóry.

Autorzy skrupulatnie zebrali wszystkie udokumentowane incydenty z udziałem obcokrajowców. Jeden z nich skacze po masce samochodu, inny jest problemem dla interweniujących policjantów, a bohaterowie kolejnych kadrów nie robią nic złego - siedzą na przystanku, stoją na ulicy, po prostu pojawiają się w przestrzeni polskich miast.

d3b4a8b

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Weszli do pomieszczenia ukrytego w łóżku. Odkrycie w Lubuskiem

- Polska będzie beneficjentem paktu migracyjnego. Nie będziemy za nic płacić. Nie będziemy musieli przyjmować żadnych imigrantów z innych kierunków. W polskich domach będzie lepiej - mówi Donald Tusk na fragmentach nagrań.

"Czemu się nie uśmiechacie?" - pada pytanie na koniec spotu Prawa i Sprawiedliwości. Napis wyświetla się w finale na ciemnej tablicy.

d3b4a8b

Spot PiS. "Będziecie mieli krew na rękach"

Kampania wywołała w sieci wiele komentarzy. "Wklejanie losowych zdjęć osób o innym kolorze skóry do takich spotów, to jest żerowanie na rasizmie. Brzydko się państwo bawicie. Jak się znajdzie po jednej lub drugiej stronie ktoś, kto te spoty weźmie nazbyt poważnie, to będziecie mieli krew na rękach" - pisze na platformie X adwokat Piotr Leonarski.

"Pierwsza osoba, której się stanie przez ten rasizm krzywda, będzie opisana w zawiadomienia do prokuratury na twórców i propagatorów tej treści" - komentuje poseł KO Witold Zembaczyński.

"Naprawdę chcecie wmówić ludziom, że migranci w Polsce wzięli się za sprawą Donalda Tuska, a przed 15 października 2023 r. Polska była »biała«? Macie ludzi za idiotów, którzy nie wychodzą z domów? Którzy nie widzieli wcześniej imigrantów na ulicach?" – skomentował Konrad Wernicki z "Tygodnika Solidarność".

"Ludzie o odmiennym kolorze skóry zaczęli się osiedlać w Polsce na długo przed rządami Donalda Tuska. Prawdziwy boom imigracyjny nastąpił za rządów PiS. Teraz wytykacie palcami osoby, które sami zaprosiliście do Polski. Niebywały obłęd i hipokryzja, do tego niebezpieczna" - skomentował dziennikarz.

d3b4a8b

"Zgłaszajcie do X ten obrzydliwy, rasistowski spot #PiS - to jest propagowanie nienawiści na tle rasowym" - napisała ekonomistka Alicja Defratyka.

To kolejny etap działań Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej w sieci pojawiać się zaczęły fotografie, które przedstawiały funkcjonujących w polskiej przestrzeni publicznej obcokrajowców.

d3b4a8b

Zdjęcia przedstawiały cudzoziemców wyróżniających się kolorem skóry, ubiorem, egzotycznym wyglądem. Byli oni fotografowani w przypadkowych sytuacjach - w tramwajach, na przystankach, na ulicy. Szerowane w sieci obrazki z polskich miast mają niepokoić widokiem różnorodności i wywołać wrażenie, że zalała nas fala "obcych".

Źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3b4a8b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3b4a8b
Więcej tematów