Trwa ładowanie...
d3fxwg7

Obraz zrabowany w Zachęcie na wyprzedaży garażowej

Amerykański malarz kupił na wyprzedaży garażowej obraz zrabowany w czasie okupacji ze zbiorów warszawskiej Zachęty i przekazał go polskiej ambasadzie w Waszyngtonie.

d3fxwg7

Phillip Willett, mieszkający w Lexington w stanie Kentucky malarz i lokalny handlarz dziełami sztuki, w 2000 r. znalazł na jednej z wyprzedaży garażowych obraz sygnowany przez bliżej mu nieznanego polskiego malarza o nazwisku Mroczkowski. Płótno było uszkodzone, wymagało rozległych konserwacji. Willett kupił je tak tanio, że dziś nawet nie pamięta, ile dokładnie zapłacił.

Gdy przyjrzał się uważniej obrazowi, odkrył na blejtramie pieczątkę z wybitym numerem inwentarzowym. Takie oznakowania nosiły w dawniejszych latach wyłącznie dzieła ze zbiorów publicznych.

Amerykański malarz poinformował o obrazie polską ambasadę w Waszyngtonie. Okazało się, że to obraz "W żniwa" Aleksandra Mroczkowskiego, żyjącego w latach 1850-1927 malarza krakowskiego, ucznia m.in. Jana Matejki.

Willett powiadomiony przez ambasadę w Waszyngtonie o historii obrazu zdecydował się przekazać go Polsce. Przed dwoma tygodniami płótno przywieziono do Warszawy. Dziś zostanie przekazane do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

d3fxwg7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fxwg7
Więcej tematów