Trwa ładowanie...
d1ho7fa

Obraz zrabowany w Zachęcie na wyprzedaży garażowej

Amerykański malarz kupił na wyprzedaży garażowej obraz zrabowany w czasie okupacji ze zbiorów warszawskiej Zachęty i przekazał go polskiej ambasadzie w Waszyngtonie.

d1ho7fa
d1ho7fa

Phillip Willett, mieszkający w Lexington w stanie Kentucky malarz i lokalny handlarz dziełami sztuki, w 2000 r. znalazł na jednej z wyprzedaży garażowych obraz sygnowany przez bliżej mu nieznanego polskiego malarza o nazwisku Mroczkowski. Płótno było uszkodzone, wymagało rozległych konserwacji. Willett kupił je tak tanio, że dziś nawet nie pamięta, ile dokładnie zapłacił.

Gdy przyjrzał się uważniej obrazowi, odkrył na blejtramie pieczątkę z wybitym numerem inwentarzowym. Takie oznakowania nosiły w dawniejszych latach wyłącznie dzieła ze zbiorów publicznych.

Amerykański malarz poinformował o obrazie polską ambasadę w Waszyngtonie. Okazało się, że to obraz "W żniwa" Aleksandra Mroczkowskiego, żyjącego w latach 1850-1927 malarza krakowskiego, ucznia m.in. Jana Matejki.

Willett powiadomiony przez ambasadę w Waszyngtonie o historii obrazu zdecydował się przekazać go Polsce. Przed dwoma tygodniami płótno przywieziono do Warszawy. Dziś zostanie przekazane do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

d1ho7fa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ho7fa
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj