Trwa ładowanie...
d1xwi6o

Obchody 100 lat niepodległości: Prezydent Andrzej Duda odznaczył wybitnych Polaków

Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył 25 wybitnych Polaków Orderami Orła Białego. To symboliczne wyróżnienie dla „wybitnych, bohaterskich i niezłomnych” Polaków z okazji Święta Niepodległości. Ordery odebrali żyjący krewni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Krewni wybitnych Polaków odebrali Ordery Orła Białego z rąk Prezydenta RP
Krewni wybitnych Polaków odebrali Ordery Orła Białego z rąk Prezydenta RP (PAP / Rafał Guz)
d1xwi6o

– Każda z tych postaci jest z całą pewnością postacią wybitną i każda z tych postaci jest postacią symboliczną – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Wśród odznaczonych znaleźli się dwukrotna laureatka Nagrody Nobla Maria Skłodowska Curie i gen. Stanisław Sosabowski, który między innymi dowodził polskimi spadochroniarzami lądującymi pod Arnhem w czasie drugiej wojny światowej. Polak był jednym z niewielu dowódców, którzy ostrzegali aliantów przed ryzykiem klęski wielkiej operacji desantowej Market Garden w 1944 r., lecz pomimo ryzyka Polacy nie uchylili się przed wykonaniem zadania.

Jaka jest nasza Polska?

– Chodziło nam o to, aby wskazać przedstawicieli tych najważniejszych dla Polski XX wieku grup społecznych i wyznaniowych. Chcieliśmy, aby ta grupa odznaczonych miała element niezwykle wspólnotowy, łączący, pokazujący, że dla Rzeczypospolitej wszystkie części naszego społeczeństwa i wszystkie dziedziny życia społecznego w Polsce są jednakowo ważne i każda z nich powinna być – poprzez wybitną postać – doceniana – zaznaczał Andrzej Duda.

d1xwi6o

Najstarsze i najważniejsze polskie odznaczenie otrzymali też Janusz Korczak, wybitny pedagog, który wraz z dziećmi z sierocińca z warszawskiego getta został zamordowany w komorze gazowej w Treblince. Z rąk prezydenta Dudy order odebrali krewni Barucha Steinberga, naczelnego rabina Wojska Polskiego zamordowanego przez NKWD w Katyniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1xwi6o

Podziel się opinią

Share
d1xwi6o
d1xwi6o
Więcej tematów