Trwa ładowanie...

PiS traci przewagę. Gwałtowny wzrost wicelidera. Najnowszy sondaż

Jak wynika z najnowszego sondażu Kantar, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. Partia rządząca odnotowała jednak spadek notowań, wyborców przybyło natomiast Koalicji Obywatelskiej.

Share
Nowy sondaż. PiS traci poparcie
Nowy sondaż. PiS traci poparcieŹródło: FORUM
d1b8z5y

Wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, w marcu największe poparcie uzyskało Prawo i Sprawiedliwość osiągając wynik na poziomie 30 proc. - wynika z sondażu Kantar. To o 1 punkt procentowy mniej niż w ubiegłym miesiącu.

Kantar uwzględnił zarówno głosy oddane tak na PiS, jak i na jego obecnych koalicjantów, a więc Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobry oraz Porozumienie Jarosława Gowina. Nie jest jednak pewne, czy Gowin znalazłby się na wspólnych listach wyborczych z PiS.

d1b8z5y

Najnowszy sondaż. KO notuje spory wzrost

Spory wzrost poparcia odnotowała natomiast Koalicja Obywatelska. Jak podaje Kantar, na KO wyborcy oddaliby prawie jedną czwartą głosów (24 proc.). W porównaniu do lutego to o 6 punktów procentowych więcej.

Na trzecim miejscu znalazłby się Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, który to zostałby poparty przez 14 proc. wyborców. To o 1 punkt procentowy mniej niż w poprzednim sondażu.

Poza czołową trójką uplasowała się Lewica (8 proc.) oraz Konfederacja, uzyskująca poparcie na poziomie 5 proc. głosów. Do Sejmu nie dostałyby się PSL-Koalicja Polska osiągając 3 procentowe poparcie wyborcze oraz ugrupowanie Kukiz’15 uzyskując 2 proc. głosów.

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 14 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby swój głos.

d1b8z5y

W marcu dwie trzecie Polaków (67 proc.) zadeklarowało chęć udziału w wyborach do Sejmu, jeśli odbyłyby się one po epidemii koronawirusa.

Jak powstaje sondaż Kantar?

Badanie wykonano w dniach 5 –10 marca 2021 roku, na reprezentatywnej próbie 985 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=666 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach). Technika: wywiady bezpośrednie wspomagane komputerowo (CAPI).

Jarosław Kaczyński tego nie lubi. Były polityk PiS ujawnił sprawę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1b8z5y

Podziel się opinią

Share
d1b8z5y
d1b8z5y
Więcej tematów