PolskaPiS traci przewagę. Gwałtowny wzrost wicelidera. Najnowszy sondaż

PiS traci przewagę. Gwałtowny wzrost wicelidera. Najnowszy sondaż

Jak wynika z najnowszego sondażu Kantar, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. Partia rządząca odnotowała jednak spadek notowań, wyborców przybyło natomiast Koalicji Obywatelskiej.

Nowy sondaż. PiS traci poparcie
Nowy sondaż. PiS traci poparcie
Źródło zdjęć: © FORUM
oprac. Ewa Walas

Wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, w marcu największe poparcie uzyskało Prawo i Sprawiedliwość osiągając wynik na poziomie 30 proc. - wynika z sondażu Kantar. To o 1 punkt procentowy mniej niż w ubiegłym miesiącu.

Kantar uwzględnił zarówno głosy oddane tak na PiS, jak i na jego obecnych koalicjantów, a więc Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobry oraz Porozumienie Jarosława Gowina. Nie jest jednak pewne, czy Gowin znalazłby się na wspólnych listach wyborczych z PiS.

Najnowszy sondaż. KO notuje spory wzrost

Spory wzrost poparcia odnotowała natomiast Koalicja Obywatelska. Jak podaje Kantar, na KO wyborcy oddaliby prawie jedną czwartą głosów (24 proc.). W porównaniu do lutego to o 6 punktów procentowych więcej.

Na trzecim miejscu znalazłby się Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, który to zostałby poparty przez 14 proc. wyborców. To o 1 punkt procentowy mniej niż w poprzednim sondażu.

Poza czołową trójką uplasowała się Lewica (8 proc.) oraz Konfederacja, uzyskująca poparcie na poziomie 5 proc. głosów. Do Sejmu nie dostałyby się PSL-Koalicja Polska osiągając 3 procentowe poparcie wyborcze oraz ugrupowanie Kukiz’15 uzyskując 2 proc. głosów.

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 14 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby swój głos.

W marcu dwie trzecie Polaków (67 proc.) zadeklarowało chęć udziału w wyborach do Sejmu, jeśli odbyłyby się one po epidemii koronawirusa.

Jak powstaje sondaż Kantar?

Badanie wykonano w dniach 5 –10 marca 2021 roku, na reprezentatywnej próbie 985 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=666 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach). Technika: wywiady bezpośrednie wspomagane komputerowo (CAPI).

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1917)