Nowy sondaż. Miażdżące oceny dla rządu Tuska?
Aż 52,9 respondentów uważa, że życie w Polsce stało się trudniejsze po zmianie rządu Mateusza Morawieckiego na rząd Donalda Tuska - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.
Już w marcu 2024 r. - w ramach rozliczania 100 dni rządów Donalda Tuska - Wirtualna Polska informowała, że ze 100 złożonych obietnic, rząd Tuska zrealizował wówczas 17 obietnic (w tym kilka jeszcze było wówczas w zaawansowanej fazie), kolejne 15 zostało częściowo zrealizowanych, 68 wciąż czekało na przyspieszone działania rządu. Premier zapewniał, że jest zdeterminowany, by wypełnić pozostałe obietnice. Wszystko wskazuje na to, jak wylicza Money.pl, że do połowy grudnia 2024 r. rządowi udało się spełnić 26 ze 100 obietnic.
W rządzie pojawiają się spory światopoglądowe, trudności w reformie wymiaru sprawiedliwości, a do tego mamy rosnący deficyt budżetowy. Wszystko to wskazują na skalę wyzwań, przed jakimi stoi rząd Tuska.
Gospodarka zdaje się wysyłać niezbyt optymistyczne sygnały. Najświeższe dane sugerują, że w I kw. 2024 r. stopa inwestycji, czyli stosunek wartości nakładów brutto na środki trwałe (zwanych potocznie inwestycjami) do PKB, obniżyła się i wyniosła 17,6 proc. Z kolei w 2023 r. wyniosła 17,8 proc. PKB. To wynik istotnie poniżej średniej unijnej (22,2 proc.) i krajów regionu takich jak Węgry czy Czechy (26-27 proc.).
Jednocześnie kolejne badania wskazywały, że Polacy zadowoleni są głównie z dwóch kwestii - pierwsza to odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy. Tylko w tym roku Polsce wypłacono w ramach KPO 9,4 mld euro.
Druga kwestia to sposób prowadzenia polityki zagranicznej przez rząd Tuska, w którym szefem MSZ jest Radosław Sikorski. Minister prezentuje twarde stanowisko względem Rosji i podkreśla na arenie międzynarodowej skalę tragedii, jaką wywołał Kreml wojną z Ukrainą. Sikorski podjął też stanowcze kroki w ramach odpowiedzi na próby działań dywersyjnych podejmowanych przez Rosję wobec Polski. Przypomnijmy, że w 2024 r. Poznaniu został zamknięty konsulat Rosji.
- Rosja prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie, a także angażuje się w działania hybrydowe wymierzone w Zachód, w tym w Polskę - podkreślił wówczas Sikorski, uzasadniając swoją decyzję.
Nowy sondaż
O zdanie na temat tego, jak wydarzenia i działania rządu w tym roku, wypłynęły na życie Polaków, zapytała na zlecenie WP United Surveys.
Pytanie w przeprowadzonym sondażu brzmiało: "Czy uważa Pan/Pani, że w 2024 roku życie w Polsce stało się łatwiejsze czy trudniejsze w porównaniu z 2023 rokiem, biorąc pod uwagę sytuację polityczną i gospodarczą po zmianie rządu Mateusza Morawieckiego na rząd Donalda Tuska?".
32,6 proc. respondentów uważa, że życie w Polsce stało się łatwiejsze po zmianie władzy, z czego 10,4 proc. badanych wybrało odpowiedź "zdecydowanie łatwiejsze", a 22,2 proc. "raczej łatwiejsze".
Przeciwnego zdania jest 52,9 proc. badanych - z czego 35,5 proc. uznało, że życie stało się "raczej trudniejsze", 17,4 proc. odpowiedziało, że "zdecydowanie trudniejsze". 14,5 proc. uczestników sondażu nie ma zdania na ten temat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polacy podzieleni w ocenie
Ocena jakości życia w kraju różni się w zależności od sympatii politycznych ankietowanych. Najbardziej krytyczni byli zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości (aż 92 proc. negatywnych ocen, z czego 36 proc. badanych uznało, że życie za rządów Tuska jest zdecydowanie trudniejsze niż za czasów rządu Morawieckiego).
Ponad połowa zwolenników koalicji rządzącej jest zadowolona ze zmiany rządu (56 proc. ankietowanych). 21 proc. respondentów oceniło, że życie w kraju w 2024 r. stało się "zdecydowanie łatwiejsze", a 35 proc., że "raczej łatwiejsze".
Jednak wśród zwolenników KO też pojawiły się głosy niezadowolenia: 29 proc. ankietowanych uznało, że życie w 2024 r. stało się "raczej trudniejsze". 15 proc. nie potrafi wskazać odpowiedzi.
Pozostali wyborcy raczej nie mają sprecyzowanych poglądów na ten temat. 22 proc. ankietowanych uznało, że po zmianie rządu życie stało się "raczej łatwiejsze", 11 proc. - że "raczej trudniejsze", a 28 proc. - że "zdecydowanie trudniejsze". Aż 39 proc. badanych nie ma zdania.
Jak Polacy oceniali rząd w poprzednim sondażu?
W poprzednim sondażu, przeprowadzonym na początku grudnia przez United Surveys dla Wirtualnej Polski, 30,2 proc. respondentów przyznało, że po zmianie władzy w kraju życie im się lepiej, podczas gdy 39,4 proc. badanych wskazało, że to rządy Mateusza Morawieckiego były jednak lepsze.
O wiele większa niż teraz grupa ankietowanych, bo aż 30,4 proc., przyznała, że nie potrafi wskazać, która z opcji była dla nich korzystniejsza.
Największe niezdecydowanie widać było wśród osób niezwiązanych z głównymi ugrupowaniami politycznymi. W tej grupie jeden wskaźnik zwracała największą uwagę - 59 proc. respondentów przyznało, że trudno im jednoznacznie ocenić, która z opcji była lepsza. Niemniej jednak 28 proc. ocenia poprzednie rządy pozytywnie, a 13 proc. wskazuje na rządy Donalda Tuska jako bardziej sprzyjające.
Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski zostało zrealizowane w dniach 20-22 grudnia 2024 roku metodą CATI & CAWI na próbie 1000 osób.
Czytaj także:
Źródło: WP Wiadomości