Nowy rozkład jazdy pociągów. Specjalne połączenia. PKP pokazało wakacyjną ofertę
Polskie Koleje Państwowe pokazały nowy wakacyjny rozkład jazdy pociągów. Przewiduje on m.in. zwiększenie możliwości podróżowania w najbardziej oblegane turystycznie regiony oraz szybsze czasy przejazdu między największymi miastami. Aktualizacja weszła w życie od niedzieli 13 czerwca.
Nowy rozkład jazdy będzie obowiązywał od 13 czerwca do 28 sierpnia. W tym czasie podróżni powinni zwrócić szczególną uwagę na to, o której odjeżdża ich pociąg. Zmiany będą bowiem dotyczyć połączeń, realizowanych zarówno przez lokalnych, regionalnych, jak i dalekobieżnych przewoźników na terenie całej Polski.
PKP Intercity wyliczyło, że w lecie na tory co dnia wyjedzie średnio 426 ich pociągów. To o 16 więcej niż podczas ubiegłorocznego sezonu urlopowego i niemal tyle samo, co w 2019 roku, czyli przed pandemią.
Nowy rozkład PKP. Największe miasta
Wakacyjny rozkład jazdy przyniesie więcej połączeń na kilku popularnych trasach.
"Wrocław i Poznań połączy 15 par pociągów, podczas gdy rok temu było ich 10. Skróci się także czas przejazdu pomiędzy stolicami Wielkopolski i Dolnego Śląska. Najszybszy pociąg pokona tę trasę w 1 godzinę i 40 minut (rok temu - 2 godziny i 18 minut) - poinformowało PKP.
Porównując tegoroczne i zeszłoroczne wakacje, z 8 do 11 zwiększy się liczba połączeń na trasie Warszawa-Lublin. Najszybszy pociąg pokona odległość między dwoma miastami o 23 minuty szybciej niż rok temu - w 2 godziny i 9 minut.
Poprawi się również oferta na trasie Kraków - Katowice - Wrocław. To połączenie będzie obsługiwane przez 18 par pociągów, a rok temu było ich tylko sześć.
Zobacz także: Kolejowa "Zakopianka" w budowie. Zobacz, co się zmieni
Wakacyjne kierunki
Podobnie jak w poprzednich latach składy PKP Intercity dojadą na Półwysep Helski, który poza wakacjami obsługiwany jest tylko i wyłącznie regionalnymi połączeniami do Trójmiasta.
Na stacji Hel podczas wakacji będzie można wsiąść w pociąg m.in. do Bydgoszczy, Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Opola, Katowic, Krakowa, Rzeszowa, Przemyśla czy nawet czeskiego Bohumina.
Większa liczba składów dotrze też do innych nadmorskich miejscowości: Juraty, Gdańska, Gdyni, Sopotu, Kołobrzegu, Ustki i Władysławowa. Ponadto PKP Intercity uruchomi np. nowy pociąg TLK "Jamno", łączący Wrocław z Ustką, który ma ułatwić dojazd na Pomorze Środkowe mieszkańcom Dolnego Śląska i Wielkopolski.
PKP pokazało też ofertę skierowaną do wielbicieli wypoczynku nad jeziorem i w górach. Ich pociągi zatrzymają się m.in. w Ełku, Ostródzie czy Zakopanem.
Zobacz także: Śląskie. Remonty na torach, korekta rozkładu jazdy
Nowe wagony i zasady epidemiczne
PKP chwali się, że w tym roku wprowadza do użytku nowe wagony COMBO. Według przewoźnika zapewnią one "wyższy standard i odpowiednie wyciszenie wnętrza".
"Wydzielono przedziały rodzinne, przedział dla osób z niepełnosprawnościami, w tym poruszających się na wózku. W pojeździe znalazła się też część bezprzedziałowa i przestrzeń, w której można bezpiecznie przewieźć rowery" - podkreślił przewoźnik.
Od 15 maja w pociągach PKP Intercity znów mogą być zajęte wszystkie miejsca siedzące, do leżenia i sypialne. Nadal należy jednak zakrywać usta i nos podczas trwania całej podróży.
Zobacz także: Wielkopolska. Tragedia na torach. Auto zmiażdżone
Źródło: PKP Intercity