Nowy prezes TK uderza w Tuska. "Delikt konstytucyjny"
- To, że wyroki nie są publikowane w odpowiednich Dziennikach Ustaw czy w Monitorze Polskim, to kwestia techniczna. Oczywiście tutaj popełnia delikt konstytucyjny Prezes Rady Ministrów i podległe mu służby, natomiast to nie ma żadnego znaczenia. Orzeczenie TK na rozprawie oznacza, że przepisy, które TK uznał za niekonstytucyjne, utraciły walor domniemania konstytucyjności i oznacza, że wyrok staje się obowiązującym prawem - stwierdził Bogdan Święczkowski w TV Republika.
W środę wieczorem, w telewizji Republika Bogdan Święczkowski poinformował, że zamierza do końca tygodnia wysłać zaproszenia na zapowiadane rozmowy z przedstawicielami władzy ustawodawczej i wykonawczej, w tym z premierem, marszałkami Sejmu i Senatu oraz reprezentantami najważniejszych ugrupowań politycznych. Jak mówił wcześniej, chce to zrobić po to, aby osiągnąć kompromis w zakresie funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego.
- Bez względu na to, co władza ustawodawcza czy wykonawcza będzie próbował uczynić z TK, TK będzie pracował, będzie podejmował orzeczenia, publikował i ogłaszał wyroki. Bez względu na oczekiwania władzy politycznej - przekonywał prezes TK w TV Republika.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po co powstała UE? Eksperci wskazali cele Europy
Premier popełnia delikt konstytucyjny
Święczkowski mówił też o sprawie niepublikowania wyroków TK w Dzienniku Ustaw. Zarzucił przy tym premierowi łamanie prawa.
- Oczywiście tutaj popełnia delikt konstytucyjny prezes Rady Ministrów i podległe mu służby, natomiast to nie ma żadnego znaczenia. Ogłoszenie orzeczenia Trybunału na rozprawie oznacza, że przepisy, które Trybunał uznał za niekonstytucyjne, utraciły walor domniemania konstytucyjności i oznacza, że wyrok staje się obowiązującym prawem. Więc te normy, które Trybunał zakwestionował, przestają istnieć w obrocie prawnym, a ogłoszenie w odpowiednim dzienniku to jest kwestia techniczna, mówi o tym Konstytucja, mówi o tym nasza ustawa - podkreślił.
Święczkowski dodał jednak, że "wykazuje się dobrą wolą".
- Ja jeszcze, wykazując dobrą wolę, zwrócę się po raz kolejny do Prezesa Rady Ministrów, żeby jednak te wszystkie wyroki Trybunału Konstytucyjnego opublikował, bo to jest jego obowiązek konstytucyjny i ustawowy - poinformował prezes TK.
Opinia Komisji Weneckiej ws. Trybunału Konstytucyjnego
W piątek Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, oceniła, że wygaszenie kadencji wszystkich obecnych sędziów polskiego Trybunału Konstytucyjnego byłoby niezgodne ze standardami, a więc niedopuszczalne. Stwierdziła też, że rząd powinien publikować wyroki TK. - Można natomiast zamieścić adnotację, że wyroki zostały wydane w niewłaściwym składzie lub nie mają mocy obowiązującej - przekazał wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur.
Czytaj też: Spór o Trybunał Konstytucyjny
Źródła: PAP/300Polityka/WP