Nowy minister wyciąga rękę do protestujących lekarzy. Będzie spotkanie

Do Porozumienia Rezydentów wpłynęło oficjalne zaproszenie z resortu zdrowia na rozmowy. Do spotkania ma dojść w piątek po południu.

Nowy minister wyciąga rękę do protestujących lekarzy. Będzie spotkanie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Karolina Kołodziejczyk

Jak informuje RMF24, rozmowy mogą odbyć się między innymi w biurze Rzecznika Praw Pacjenta i Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Piątkowe spotkanie rozpocznie się najwcześniej po 16:00.

- Do tej godziny większość z nas pracuje. Uzgadniamy szczegóły dotyczące miejsca spotkania - mówi Jakub Kosikowski z Porozumienia Rezydentów. - Postulat jest niezmienny i mamy nadzieję, że uda się go z nowym ministrem zrealizować - dodaje.

ZOBACZ WIDEO: Sygnały alarmowe, które mogą wskazywać na raka szyjki macicy

Przypomnijmy: od listopada lekarze wypowiadają klauzulę opt-out, czyli zgodę na pracę w wymiarze przekraczającym 48 godzin w tygodniu. Spowodowało to problemy w wielu szpitalach w Polsce. Medycy domagają się zwiększenia nakładów na służbę zdrowia. Jednocześnie rezydenci zaproponowali kompromis. Zadeklarowali obniżenie oczekiwań z 6,8 procent do 6 procent PKB do 2023 roku zamiast do 2021 roku. Zamiast tego, domagają się m.in wzrostu wynagrodzeń pracowników medycznych.

Niedawno minister zdrowia Konstanty Radziwiłł spotkał się z przedstawicielami Porozumienia Rezydentów. Rozmowy zakończyły się fiaskiem. - Nie było woli dogadania się ze strony rezydentów - mówił Radziwiłł zaraz po spotkaniu. - Pierwszym punktem były pieniądze, nie było porozumienia, więc nie było dalszych negocjacji, bo rezydenci wyszli. Jestem zawiedziony - dodał ówczesny minister zdrowia.

- Z wielkim żalem muszę powiedzieć, że jesteśmy bardzo rozczarowani tym spotkaniem - poinformował z kolei przedstawiciel rezydentów Jarosław Biliński po negocjacjach z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem. - Minister zdrowia i minister Suski przyszli kompletnie nieprzygotowani na to spotkanie. Bez żadnej propozycji - stwierdził.

Kim jest nowy minister zdrowia?

Jako pierwsza do mediów przebiła się informacja o tym, że Łukasz Szumowski podpisał się pod Deklaracją Wiary, co zobowiązuje go do ochrony życia od momentu poczęcia. Jako lekarz Szumowski nie zajmował się jednak ginekologią, ale kardiologią - przez kilka lat kierował Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca w Aninie. Od 2011 był związany z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, którego wiceministrem został dwa lata temu.

Pierwszym dowodem zaufania ze strony Mateusza Morawieckiego do Łukasza Szumowskiego było przyjęcie wycenianego na pół miliarda złotych projektu stworzenia Instytutu Biotechnologii Medycznej, którego autorem był właśnie nowy szef resortu zdrowia.

Szumowski z pewnością nie będzie kontynuatorem polityki swojego poprzednika, Konstantego Radziwiłła. Nowy szef resortu zdrowia ostro krytykował m.in. ustawę o "aptece dla lekarza", której twórcą był zdymisjonowany minister. Zmiany proponowane przez Radziwiłła utrudniają bowiem zakładanie nowych punktów sprzedaży leków, faworyzując właścicieli tych, które już istnieją.

Źródło: RMF24

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)