Łukasz Szumowski został ministrem zdrowia. Wcześniej podpisał Deklarację Wiary
Nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski kilka lat temu podpisał się pod Deklaracją Wiary. Zawarto w niej zasadę, że "lekarzom powierzono strzec życie ludzkie od jego początku".
10 stycznia Sejm ma zająć się nowym projektem ustawy dotyczącym życia nienarodzonych dzieci. Jakie stanowisko w sprawie zajmie nowy minister zdrowia? Wiadomo, jaki pogląd Łukasz Szmowski na tę kwestię miał kilka lat temu.
O sprawie donosi portal limanowa.in. Przypomina, że nowy minister zdrowia podpisał Deklarację Wiary. Dokument "nie pozostawia żadnej furtki co do ochrony życia, która musi być pełna". Lekarze, którzy złożyli pod nią podpis, zgadzali się z tym, że "lekarzom powierzono strzec życie ludzkie od jego początku".
Inicjatorką Deklaracji była dr Wanda Półtawska.
Skład nowego rządu
O godz. 12 w Pałacu Prezydenckim został zaprzysiężony nowy rząd. W nowym składzie Rady Ministrów zabrakło Konstantego Radziwiłła, Jana Szyszki, Antoniego Macierewicza, Anny Streżyńskiej i Witolda Waszczykowskiego.
Pojawiły się za to nowe nazwiska. Waszczykowskiego na stanowisku szefa MSZ zastąpił Jacek Czaputowicz, a Błaszczaka - Joachim Brudziński, który stanął na czele MSWiA. Ministrem zdrowia jest teraz Łukasz Szumowski, ministrem inwestycji i rozwoju - Jerzy Kwieciński, ministrem przedsiębiorczości i technologii - Jadwiga Emilewicz, a ministrem finansów - Teresa Czerwińska.
Adamczyk, Błaszczak i Kowalczyk pozostali w rządzie, ale będą kierować innymi resortami niż do tej pory. Andrzejowi Adamczykowi od teraz podlega Ministerstwo Infrastruktury, Mariuszowi Błaszczakowi - MON, a Henrykowi Kowalczykowi - Ministerstwo Środowiska.
Źródło: limanowa.in/WP