Trwa ładowanie...

Nowy ambasador Niemiec złoży listy uwierzytelniające u prezydenta. Koniec sporu wokół dyplomaty

Arndt Freytag von Loringhoven nowy ambasador Niemiec przedłoży 10 września listy uwierzytelniające u prezydenta Andrzeja Dudy. Będzie to ostatni etap procedury, po którym niemiecki urzędnik rozpocznie misję dyplomatyczną w Polsce.

Nowy Ambasador Niemiec złoży listy uwierzytelniające w Kancelarii PrezydentaNowy Ambasador Niemiec złoży listy uwierzytelniające w Kancelarii PrezydentaŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d3f1fkx
d3f1fkx

- Nie było w tej sprawie żadnego opóźnienia. Ta sprawa została wyolbrzymiona przez media - powiedział w rozmowie z Radiem Zet Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych. Dodał, że nic mu nie wiadomo, aby przeciwko kandydaturze nowego ambasadora protestował prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Odniósł się w ten sposób do sprawy kontrowersyjnej przeszłości ojca dyplomaty, który jako oficer Wehrmachtu i adiutant szefa sztabu służył w bunkrze Hitlera podczas ostatnich dni II wojny światowej.

Nowy ambasador Niemiec w Polsce. Jego ojciec był żołnierzem Wehrmachtu

- Przeszłość ojca ambasadora jest sprawą znaną. To kwestia, która była omawiana i dyskutowana publicznie - powiedział wiceminister Jabłoński. Dodał, że po ostatnich gestach ambasadora Freytaga von Loringhoven, który odwiedził m.in w Muzeum Powstania Warszawskiego, ma nadzieję na polepszenie stosunków polsko-niemieckich w kwestiach historycznych.

- W stosunkach dwustronnych z Niemcami oczekujemy jednoznacznie, aby było szanowane, jaka jest polska ocena sytuacji. Nie jesteśmy zadowoleni z wielu kwestii historycznych. Do dziś nie powstał w Berlinie pomnik polskich ofiar II wojny światowej - podkreślił wiceminister Jabłoński. - Trzeba mówić bardzo jasno, o tym, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowań za zniszczenie całego kraju. Także tematy trudne będą poruszane z nowym ambasadorem - dodał.

Repolonizacja mediów. Adam Bielan wprost o Georgette Mosbacher: Nie jest zawodowym dyplomatą

Poprzedni ambasador Niemiec Rolf Nikel swoją misję dyplomatyczną w Warszawie zakończył pod koniec czerwca. Media ujawniły, że wokół nowego kandydata pojawiły się spory polityczne. Procedurę zgody na przyjęcie ambasadora krytycznie oceniał były szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz, który ostatecznie ustąpił ze stanowiska pod koniec sierpnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3f1fkx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f1fkx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj