Trwa ładowanie...

Nowoczesna składa zawiadomienie ws. Marszu Niepodległości. "Propagowanie faszyzmu"

Politycy Nowoczesnej uważają, że podczas sobotniego Marszu Niepodległości w Warszawie propagowano faszyzm i nawoływano do nienawiści na tle rasowym. - Składamy zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez organizatorów marszu - powiedział Ryszard Petru, lider opozycyjnej partii. Manifestację skrytykował też szef PO Grzegorz Schetyna.

Share
Nowoczesna składa zawiadomienie ws. Marszu Niepodległości. "Propagowanie faszyzmu"
Źródło: PAP/EPA
d43kkic

Petru stwierdził, że podczas manifestacji doszło też do publicznego znieważenia grupy ludności ze względu na jej przynależność rasową. Polityk przypomniał, że na transparentach były hasła: "Biała Europa braterskich narodów", "Wszyscy różni, wszyscy biali", "Biała siła", "Narodowy socjalizm", "Sieg heil", "Ku Klux Klan", "Europa tylko biała" oraz "Czysta krew".

- Organizatorzy marszu nie doprowadzili do usunięcia tych transparentów i jednoznaczne nie odcięli się od ideologii faszystowskiej, którą promowały - powiedział Petru na konferencji prasowej w Sejmie.

Zobacz też: Przemówienia narodowców na Marszu Niepodległości

- Co więcej, niektóre z tych transparentów były umieszczone na samym czele marszu, co należy odczytać, jako nadanie im specjalnej pozycji przez organizatorów i uznanie ich za kluczowe dla całego wydarzenia - dodał lider Nowoczesnej.

d43kkic

Schetyna: trzeba zdelegalizować

- W sobotę w Warszawie i Wrocławiu Polska miała twarz agresji, ksenofobii i nazizmu. Odpowiedzialni za to są PiS i Jarosław Kaczyński oraz ich polityka nienawiści - powiedział z kolei szef PO Grzegorz Schetyna.

Stwierdził, że sobotnie wydarzenia są "hańbą dla Polski i dla politycznych protektorów, którzy dają przyzwolenie na takie zachowania". oświadczył polityk na konferencji prasowej we Wrocławiu. Schetyna wezwał prezesa PiS i premier Beatę Szydło do stanowczwego odcięcia się od haseł z Marszu Niepodległości.

Lider PO dodał, że organizacje, które są odpowiedzialne za organizację manifestracji powinny zostac zdelegalizowane. - Nie można tego tak zostawić - zaapelował.

- To jest bardzo kosztowne dla Polski. To Polską opinię rujnuje i kompromituje w świecie. Dlatego bardzo potrzebna jest zdecydowana reakcja prezydenta Andrzeja Dudy i premier Szydło w tej sprawie - mówił Schetyna.

d43kkic

Podziel się opinią

Share
d43kkic
d43kkic
Więcej tematów