Trwa ładowanie...

Nowe wytyczne ws. relokacji uchodźców? List do KE. Stanowczy sprzeciw Polski

List 7 ministrów spraw wewnętrznych UE ws. przymusowej relokacji. - Rząd RP jednoznacznie przeciwstawia się jakimkolwiek planom przymusowej relokacji. Nie ma naszej zgody na jakiekolwiek eksperymenty społeczne i kulturowe - powiedział na konferencji prasowej Mariusz Kamiński. Mówił także o otwarciu granic.

Share
Nowe wytyczne ws. relokacji uchodźców? List do KE. Stanowczy sprzeciw PolskiŹródło: , Credit line: Andrzej Hulimka / Forum
d3m5pmo

- W cieniu pandemii od kilku miesięcy toczy się ożywiona dyskusja w Unii Europejskiej na temat nowego Paktu w sprawie Migracji i Azylu. W najbliższych tygodniach Komisja Europejska zamierza upublicznić projekt tego dokumentu - mówił na konferencji prasowej minister MSWiA Mariusz Kamiński.

- W marcu część państw południa Europy, w tym Grecja, Cypr, Włochy, Hiszpania i Malta wystosowały do Komisji Europejskiej postulat wprowadzenia szybkich, obowiązkowych i natychmiastowych relokacji nielegalnych imigrantów, którzy znaleźli się na terenie UE - informował.

- Chcę zapewnić polskich obywateli, że rząd PiS jednoznacznie i zdecydowanie przeciwstawia się przymusowej relokacji nielegalnych imigrantów - stwierdził. Powiedział, że "to stanowisko jasne, które nie podlega negocjacjom". - Czynimy to nie ze względów ksenofobicznych, co nam się przypisuje, ale z uwagi na zdrowy rozsądek - podsumował.

d3m5pmo

Konferencja prasowa ministra Mariusza Kamińskiego oraz Bartosza Grodeckiego, podsekretarza stanu w MSWiA dotyczy listu ministrów spraw wewnętrznych siedmiu państw Unii Europejskiej na temat planów przymusowej relokacji.

Mariusz Kamiński mówił także o otwarciu polskich granic. Zadeklarował, że decyzja w tej sprawie będzie przekazana Polakom w ciągu najbliższych kilku dni, z pewnością przed Bożym Ciałem.

Relokacja. Wspólny list ministrów

Ministrowie Spraw Wewnętrznych państw Grupy Wyszehradzkiej, tj. Polski, Słowacji, Węgier oraz Czech wystosowali 4 czerwca wspólny list do Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Margaritisa Schinasa i do Komisarz Ylvy Johansson dotyczący Paktu w sprawie Migracji i Azylu, którego publikację zapowiedziano na drugi kwartał bieżącego roku. Do inicjatywy czeskiej prezydencji w V4, inspirowanej podejściem Polski do polityki migracji i azylu, przyłączyli się także Ministrowie Spraw Wewnętrznych Estonii, Łotwy i Słowenii - czytamy na stronach rządowych.

Dokument wskazuje priorytetowe dla państw-sygnatariuszy rozwiązania, które powinny zostać uwzględnione w ramach dalszych prac nad Paktem Migracyjno-Azylowym oraz te rozwiązania, co do których państwa-sygnatariusze nie wyrażają zgody.

d3m5pmo

Do najważniejszych postulatów ministrów spraw wewnętrznych państw V4 oraz Estonii, Łotwy i Słowenii należą: zdecydowany sprzeciw wobec obowiązkowej relokacji w jakiejkolwiek formie, postulat wzmocnienia ochrony zewnętrznych granic Unii Europejskiej oraz postulat opracowania rozwiązań na wypadek sytuacji kryzysowej, umożliwiających elastyczne reagowanie. Uwypuklono również potrzebę zbudowania spójnego i odpornego na kryzysy systemu zarządzania migracją i azylem, opartego na równowadze między solidarnością i odpowiedzialnością.

Zobacz wideo: <a href="https://wiadomosci.wp.pl/ryszard-terlecki-6151229873371265c">Ryszard Terlecki</a> o synu <a href="https://wiadomosci.wp.pl/jaroslaw-gowin-6030162542604929c">Jarosława Gowina</a>: to jakiś świr. Lider Porozumienia komentuje

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3m5pmo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3m5pmo
d3m5pmo
Więcej tematów